wrapper

جدیدترین خبرها


سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران

Agricultural and Natural Resources Engineering Organization of IRAN

جلسه مشترک روسای دو سازمان امور اراضی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی برگزار گردید

مهندس کبیری رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با مهندس اورنگی رئیس سازمان امور اراضی در روز شنبه مورخ 5/3/97 دیدار کرد.

در این دیدار که با حضور مهندس خلف باغی معاون برنامه ریزی و توسعه کارآفرینی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و معاونین سازمان امور اراضی کشور برگزار گردید دو طرف در خصوص مسائل مختلف در حوزه واگذاری وظایف تصدی گری سازمان امور اراضی در دو حوزه "حفظ کاربری" و "واگذاری اراضی و نظارت بر اراضی واگذار شده" گفتگو کردند.

مهندس کبیری با اشاره به "نظام صدور مجوز مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی" ابلاغی وزیر جهاد کشاورزی بیان داشتند که در این ابلاغیه با احصای وظایف قابل ارائه مراکز خدمات کشاورزی که شامل کلیه امور تصدیهای وزارت جهاد کشاورزی از جمله تصدیهای مربوط به سازمان امور اراضی می گردد، کلیه واحدهای ارائه دهنده خدمات در بخش کشاورزی را ملزم به فعالیت در چارچوب این نظام و تطبیق شرایط بر اساس مفاد آن نموده است. همچنین کلیه دستگاه های دولتی مجاز به انعقاد قرارداد و ارجاع کارهای دولتی به غیر از این مراکز نمی باشند.

ایشان در خصوص توافق فیمابین دو سازمان درخصوص واگذاری وظایف تصدی گری در دو حوزه "حفظ کاربری" و همچنین "واگذاری اراضی و نظارت بر اراضی واگذار شده" و نامه اخیر مرکز نوسازی و تحول اداری مبنی بر لزوم رعایت شیوه نامه جامع واگذاری تصدی ها و الزام برگزاری مناقصه برای واسپاری کارها و تعارضی که با نظام صدور مجوز مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی ایجاد می کند، عنوان کرد برای رعایت مفاد دو ابلاغیه لازم است داشتن شرایط نظام صدور مجوز مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی جزو مدارک و ضوابط متقاضیان شرکت در مناقصه قرار گیرد یا اینکه بر مبنای این نظام مجوز ترک تشریفات مناقصه در استان صادر گردد.

در ادامه مهندس خلف باغی با اشاره به قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و قانون افزایش بهره وری که داشتن پروانه و رتبه از نظام مهندسی را شرط انعقاد قرارداد و ارجاع کارهای دولتی به اشخاص حقیقی و حقوقی دانسته بر لزوم رعایت مفاد این دو قانون در شیوه نامه جامع واگذاری تصدی ها تاکید کرد.

وی با بیان برخی مشکلات و تفسیرهای نادرست سازمان های جهاد کشاورزی در برخی استانها، خواستار رفع ابهام استانهای جهاد کشاورزی استانها در خصوص بلامانع بودن استفاده از عوامل اجرایی سازمان نظام مهندسی در تهیه گزارشات نظارتی مربوطه و همچنین ملاک عمل قراردادن استعلامات این سازمان در صدور مجوزهای تغییرکاربری و واگذاری اراضی به بهره بردار  شد.

معاون برنامه ریزی و توسعه کارآفرینی سازمان نظام مهندسی در خصوص تبعات حذف موافقت اصولی در فرآیند صدور مجوز تغییر کاربری و واگذاری اراضی نیز توضیحاتی ارائه داد.

مهندس اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور، ضمن تایید و موافقت با پیشنهادات ارائه شده در خصوص دستور به اصلاح موارد قول مساعد داد.

مقرر شد ضوابط و شرایط برگزاری مناقصات و یا اخذ مجوز ترک تشریفات با سازمان نظام مهندسی طی جلساتی تعیین و ابلاغ گردد.

در خصوص ملاک عمل قراردادن استعلامات سازمان نظام مهندسی و نیز استفاده از عوامل اجرایی سازمان نظام مهندسی در تهیه گزارشات فنی و اجرایی مقرر شد نامه ای به استانها ابلاغ گردد.

همچنین مقرر شد طی جلساتی با دفتر واگذاری راهکارهای حل مشکل حذف موافقت اصولی از فرآیند صدور مجوز واحدهای تولیدی بررسی و پیشنهاد گردد.

 

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 خرداد 1397

تماس با سازمان

نشانی : تهران - بلوار کشاورز - خیابان برادران شهید عبدالله زاده خیابان شهید شهرستمی (شقایق) پلاک 2
کدپستی : 1415631169
تلفن تماس : 9 - 02188969977
شماره فکس : 02188952146

آدرس بر نقشه

مرکز دانلود

آمار بازدید

امروز194
دیروز551
کل بازدیدها11695

اطلاعات دستگاه شما

  • آی پی 54.224.235.183
  • مرورگر Unknown
  • نگارش
  • سیستم عامل Unknown

گالری تصاویر

دسترسی به وب سایت قبلی سازمان

خبر فوری

توسط وزارت جهادکشاورزی انجام شد:
ابلاغ اجرای تبصره (3) ماده (83) آیین نامه نامه اجرایی قانون تأسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی

پیرو پیگیری های مکرر انجام شده توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در خصوص اجرای تبصره (3) ماده (83) آیین نامه نامه اجرایی قانون تأسیس، موضوع توسط مدیر کل دفتر هماهنگی امور استان های وزارت جهادکشاورزی، برای اجرا به رؤسای سازمان جهادکشاورزی استانها ابلاغ شد. بر اساس تبصره (3) ماده (83) آیین نامه نامه اجرایی قانون تأسیس، به منظور تحقق درآمد موضوع بند «6» ماده (38) قانون تأسیس، مسؤولین و ذیحسابان دستگاه های اجرایی موظفند موضوع کسر درصدی از حق الزحمه دریافتی موضوع این بند مطابق مصوبه شورای مرکزی را در متن قراردادهای منعقده با اعضاء درج و یک نسخه از قرارداد را برای سازمان ارسال و نسبت به کسر و واریز درصد یاد شده به حساب سازمان اقدام نمایند. متن اظهار نظر حقوقی دفتر امور حقوقی وزارت جهادکشاورزی و ابلاغیه مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان ها، به شرح ذیل می باشد:

جناب آقای مهندس فتاح الجنان
مشاور محترم وزیر و مدیر کل دفتر هماهنگی امور استان ها
با سلام و دعای خیر
احتراما، عطف به نامه شماره 626/011/9 مورخ 97/02/05 در خصوص مدلول تبصره (3) ماده (83) آیین نامه اجرایی قانون تأسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی توجه جنابعالی را ذیلاً به اهم مستندات قانونی مرتبط و حاصل جمع آنان معطوف می دارد:
به موجب ماده (3) آیین نامه مذکور، کلیه دستگاه های دولتی موظفند طرح ها و وپروژه های فعالیت های مشاوره و پیمانکاری موضوع این آیین نامه را صرفا به اشخاص حقیقی و حقوقی داری پروانه در زمینه های تخصصی و در حدود صلاحیت و رتبه آنها ارجاع نمایند.
ماده (8) آیین نامه نحوه رتبه بندی مراکز موضوع تبصره (6) ماده (2) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی، مقرر داشته مراکزی که قبلا رتبه بندی شده اند، باید ظرف یک سال نسبت به تطبیق وضعیت خود اقدام نمایند.
ماده (29) قانون برگزاری مناقصات مقرر داشته برگزار کننده مناقصه می تواند شرایط خاص خارج از آیین نامه یاد شده را اعلام کند به شرط آن که با اصل برگزاری مناقصات مغایرت نداشته باشد.
از جمع مستندات معنونه و سایر موارد و روح قانون تأسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی چنین بر می آید که دستگاه های اجرایی موظفند در انتخاب پیمانکاران امور کشاورزی، «داشتن یا تحصیل پروانه و رتبه از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی» و ارایه آن را ضمن سایر مدارک تسلیمی شرکت در مناقصه شرط نمایند و النهایه انعقاد قرارداد اعم از این که از طریق مناقصه یا سایر طرق انجام گیرد، متوقف بر ارایه پروانه مذ کور می باشد و مناقصه گذار به موجب تبصره استعلامی موظف است درصدی از حق الزحمه دریافتی موضوع این بند را در متن قراردادها درج و ضمن ارسال نسخه ای از قرارداد به سازمان نظام مهندسی کشاورزی، مبالغ مکسوره را به حساب سازمان واریز نماید(تبصره (3) ذیل ماده (83) آیین نامه نامه اجرایی قانون تأسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی).
علیهذا در جهت رفع ابهام و تبیین موضوع و اعمال رویه واحد، پیشنهاد می نماید مراتب به نحو مقتضی به کلیه سازمان ها، مؤسسات و شرکت های تابعه جهت ملحوظ نمودن و اقدام ابلاغ گردد.

متن ابلاغیه دفتر هماهنگی امور استان ها:
رییس محترم سازمان جهاد کشاورزی استان
با سلام
احتراما، به پیوست تصویر نامه شماره 4865/97/200 مورخ 97/02/17 سرپرست محترم دفتر امور حقوقی در خصوص ماده (3) آیین نامه اجرایی قانون تأسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و تبصره (3) ماده (83) آیین نامه مزبور (موضوع دریافت درصدی از حق الزحمه پرداختی بابت قراردادهای منعقده با مشاوران و پیمانکاران توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی) جهت استحضار و دستور اقدام مقتضی ایفاد می گردد.


رئیس سازمان امور اراضی کشور ابلاغ کرد:
بهره گیری سازمان امور اراضی کشور از کارشناسان ماده (32) سازمان
عنایت به پیگیری های به عمل آمده از سازمان امور اراضی کشور در خصوص بهره گیری از توان و ظرفیت فنی و تخصصی کارشناسان ماده (32) قانون تأسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و ارایه خدمات کارشناسی رسمی به آن سازمان، موضوع یاد شده توسط رییس سازمان امور اراضی کشور با ابلاغیه شماره 333114/020/53 مورخ 97/03/19 خطاب به مدیریت امور اراضی استان ها، ابلاغ گردید.
در این ابلاغیه آمده است؛ به پیوست نامه شماره 97/755/س/ن مورخ 97/02/05 رییس محترم سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور جهت بهره گیری از خدمات کارشناسان آن سازمان موضوع ماده (32) سازمان نظام مهندسی کشاورزی منضم به آیین نامه اجرایی آن، برای بهره برداری ارسال می گردد. بدیهی است ضمن تهیه مجموعه اطلاعات کارشناسان سازمان نظام مهندسی آن استان که دارای پروانه کارشناسی رسمی نیز می باشند، برگزاری جلسات توجیهی و انتقال ضوابط و مقررات بخش برای استفاده بهتر از خدمات کارشناسان محترم نظام مهندسی آن استان ضروری است. 
بر این اساس، به منظور تسریع و تسهیل در روند تعاملات و همکاری های فی مابین با سازمان امور اراضی در زمینه ارایه خدمات کارشناسی رسمی، ضروری است سازمان نظام مهندسی استان ضمن ارایه لیست کارشناسان ماده (32) آن استان به مدیریت امور اراضی، نسبت به انجام سایر هماهنگی های لازم اقدام مقتضی را معمول بدارد.

 
 
 
 
 
 

راهنما

-- درج مطلب راهنمایی در اینجا --