wrapper

جدیدترین خبرها


سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران

Agricultural and Natural Resources Engineering Organization of IRAN

به گزارش معاونت برنامه ریزی و توسعه کارآفرینی سازمان مرکزی، دوره آموزشی کشت خیار گلخانه ای با حضور کارشناسان، بهره برداران و مسئولین فنی گلخانه ها در تاریخ 29 مهرماه با حضور ابوالقاسم حسن پور، مشاور امور گلخانه ای سازمان مرکزی به عنوان مدرس دوره برگزار شد.

 ابوالقاسم حسن پور در این دوره آموزشی مزایای استفاده از کشت های گلخانه ای را برشمرد و گفت: از جمله مزیت های استفاده از کشت های گخانه ای افزایش عملکرد اقتصادی، مصرف بهینه و کمتر نهاده ها، تولید در زمان مورد نظر و حضور در بازارهای جهانی است.

مشاور امور گلخانه ای به سرفصل مباحث این دوره اشاره کرد و افزود: مباحث اصلی مورد نظر برای این دوره یک روزه مدیریت بهینه تولید، رابطه نور و گیاه ، خرید بذر مناسب و شوری خاک می باشد که امید است مورد توجه علاقمندان قرار گیرد.

حسن پور، بر اهمیت تاثیر نور بر گیاه تاکید کرد و گفت: شدت تابش، مدت زمان تابش و کیفیت نور از مواردی هستند که تاثیر بسزایی در تولید محصول دارند، اقلیم یزد و دارا بودن مدت زمان زیاد تابش یکی از محاسن احداث گلخانه در این استان است.

وی یکی از مشکلات موجود را تنفس شدید گیاه و تعریق عنوان کرد و افزود: تابش زیاد منجر به تنفس شدید و تعریق زیاد در گیاه می شود که می توان این عیب را از طریق اصلاح سازه گلخانه و احداث سایبان، استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار و استفاده از محلول های تغذیه ای مناسب جهت کاهش تنش گرمایی برطرف نمود.

حسن پور، با بیان اینکه خاک در کشت های گلخانه ای مهم و باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: میزان تقریبی آب در هر بافت خاک و قابلیت نگهداری آب در بافت های مختلف خاک دارای اهمیت است و همچنین اصلاح بافت خاک از نظر شوری ، جذب سدیمی ، همبستگی یا گسستگی ذرات خاک می بایست مورد بررسی قرار گرفت تا از ایجاد انواع کمبودها از نظر عناصر ماکرو و میکرو در گیاه جلوگیری شود.

در پایان شرکت کنندگان در این دوره آموزشی به همراه مدرس از یک واحد گلخانه ای کشت خیار بازدید کردند و پرسش و پاسخ انجام گرفت.

تماس با سازمان

نشانی : تهران - بلوار کشاورز - خیابان برادران شهید عبدالله زاده خیابان شهید شهرستمی (شقایق) پلاک 2
کدپستی : 1415631169
تلفن تماس : 9 - 02188969977
شماره فکس : 02188952146

مرکز دانلود

آمار بازدید

امروز325
دیروز2247
کل بازدیدها470746

اطلاعات دستگاه شما

  • آی پی 107.21.16.70
  • مرورگر Unknown
  • نگارش
  • سیستم عامل Unknown

دسترسی به وب سایت قبلی سازمان

گالری تصاویر

راهنما

جهت دسترسی به سیستم های عضویت، رتبه بندی، آموزش و صدور مجوزها به پنجره ورودی سانکا در صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید.