wrapper

جدیدترین خبرها

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم در مصاحبه با ایرنا:

لازمه تحقق واقعی جهش تولید فاصله‌ گیری از کشاورزی سنتی و بهره‌گیری از شیوه‌های علمی و فناورانه است

 به گزارش روابط عمومی سنم قم عباس خرمی درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: هم اکنون در مناطق روستایی قم یک شبکه منسجم تبلیغی و عملیاتی فعال را به نام مراکز خدمات کشاورزی غیر دولتی در اختیار داریم که بر اساس رویکرد جدید سازمان مرکزی، فعالسازی و ساماندهی آن‌ها را به عنوان حلقه اتصال کشاورزان و کارشناسان دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به این که مناطق روستایی کانون حضور کشاورزان استان است،‌ افزود: بر اساس این طرح از ظرفیت کارشناسی موجود برای انتقال هرچه بیشتر دانش روز در خط مقدم تولید استفاده می‌شود و کشاورزی مدرن و فناورانه در قم محقق خواهد شد، البته در رسیدن به این هدف نگاه ویژه و حمایتی مسئولان استان به بخش کشاورزی و اقتصاد آن اهمیت فراوانی دارد.

وی از کشاورزی مدرن به عنوان چرخ دنده‌های جهش تولید یاد کرد و افزود: لازمه تحقق واقعی جهش تولید فاصله‌ گیری از کشاورزی سنتی و رسیدن به خودکفایی برای حفظ امنیت غذایی به ویژه خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک با بهره‌گیری از شیوه‌های علمی و فناورانه است.

خرمی با اشاره به این که تحقق جهش تولید نیازمند برنامه‌ریزی همه جانبه است، گفت: با حمایت مسئولان، بخش کشاورزی به عنوان یکی از پایه های مهم اقتصادی کشور همگام با سایر بخش‌های تولیدی تمام ظرفیت و توان خود را برای تحقق شعار سال و رفع موانع تولید به کار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: تحقق جهش تولید در کشاورزی باعث فرصت‌سازی در توسعه فعالیت‌های مختلف اقتصادی و کاهش اثر تحریم‌ها می‌شود و به همین دلیل توجه ویژه مسئولان به این بخش و حمایت همه جانبه از آن‌، امری ضروری است.
بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی ۴۵ درصد اشتغال روستائیان در بخش‌های مختلف استان را به خود اختصاص داده است.

اولین جلسه تصویری و برخط رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم با روسای مراکز خدمات کشاورزی غیر دولتی بخش های سلفچگان، دستجرد، جعفرآباد، قمرود برگزار شد.


در این ارتباط تصویری که صبح امروز برقرار شد مهندس خرمی ضمن تبریک سال جدید و اعیاد شعبانیه از تلاش و کوشش همکاران مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی جهت ارائه خدمات تمام وقت و مطلوب به بهره برداران تشکر و قدردانی کرد و مطالب ذیل را به روسای مراکز اعلام نمود:

لزوم شناسایی تولیدکنندگان بزرگ بخش‌ها و احصاء اطلاعات و آمار کشاورزی منطقه توسط مرکز مستقر در بخش و همچنین شناسایی محصول کشاورزی شاخص منطقه جهت برنامه ریزی و سرمایه گذاری

سرعت عمل بالاتر در مراحل صدور مجوزها به عنوان دروازه ورود سرمایه به بخش کشاورزی با توجه به زیر ساخت های ایجاد شده

توجه به نفوذ بیشتر دانش و انتقال تکنولوژی به عرصه کشاورزی به عنوان رسالت اصلی سازمان و از وظایف مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی

لزوم مهارت آموزی و آموزش تخصصی مراکز خدمات با عنایت به نقش تخصصی و مشاوره ای مراکز با توجه به تدابیر اتخاذ شده در واحد آموزش سازمان

عباس خرمی در این نشست تصویری با اشاره به ابلاغیه ریاست سازمان مرکزی در خصوص تثبیت جایگاه پروانه اشتغال تاکید نمود از مهم ترین برنامه های امسال ارائه خدمات براساس پروانه اشتغال می باشد، وی در ادامه اظهار داشت مسئولین مراکز برنامه های پیشنهادی خود را جهت تحقق شعار سال جمع بندی و به سازمان ارائه نمایند.


در ادامه جلسه مسئولین مراکز خدمات کشاورزی غیر دولتی سوالات، دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را مطرح نمودند.

رییس سازمان نظام مهندسی استان قم در پاسخ به نامه رییس سازمان مرکزی مبنی بر تبیین برنامه های سازمان در تحقق جهش تولید:

- اکنون که سال ۹۹ توسط مقام معظم رهبری به عنوان "سال جهش تولید" نامگذاری شده است فرصت مغتنمی برای دانش آموختگان و فارغ التحصیلان کشاورزی است که با ساماندهی و برنامه ریزی سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی نقش حیاتی خود را برای تحقق جهش تولید در بخش کشاورزی ایفا نمایند.

- در این راستا توجه به نکات ذیل ضروری به نظر می رسد:

- لزوم توجه بیشتر به اصول فنی و تخصصی و نقش دانش درتولید وحمایت از کارشناسان کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان سربازان علمی بخش کشاورزی

- پیگیری واسپاری سایر امور تصدیگری و واگذاری کامل فرایند صدور مجوزها به سازمان

- سازمان نظام مهندسی استان قم کلیه ظرفیت ها و توان خود را در جهت اجرایی شدن شعار سال در راستای برنامه های ابلاغی سازمان مرکزی بکار گرفته و در فرصت مقتضی با تشکیل کارگروه های استانی پیشنهادات و راهکارهای فنی خود را به آن سازمان ارائه خواهد نمود.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم، با توجه به دستورالعمل ابلاغی استقرار مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی و لزوم همکاری و هماهنگی فی مابین مراکز خدمات جهاد و مراکز خدمات کشاورزی دولتی بخشها و همچنین شروع فعالیت سامانه ارجاع کار سازمان نظام مهندسی در جلسه مشترک مراکز که در محل دفتر ریاست سازمان نظام مهندسی و با حضور رئیس و معاون این سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قم برگزار شد رئوس موارد مرتبط طرفین از جمله نحوه کار سامانه ارجاع کار سازمان، صدور مجوزهای و کارت شناسایی روستایی، اجرای دستورالعمل تلقیح مصنوعی، مشکلات مربوط به ساخت و ساز مربوط به مجوزهای دام و طیور و گلخانه مطرح و تبادل نظر گردید و به ضرورت رعایت تعرفه های ابلاغی وزارتخانه متبوع، ضرورت انجام امور فنی و مشاوره ای به بهره برداران بخش تاکید شد و تعیین حوزه فعالیت و پهنه بندی مراکز غیردولتی و همچنین حمایت از این مراکز جهت اصلاح زیرساختها و تجهیز امکانات در دستور پیگیری قرار گرفت. در پایان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قم با اشاره به دستورالعمل تشکیل مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی ابراز امیدواری کرد با تشکیل و فعالسازی این مراکز ارائه خدمات به بهره برداران به نحو احسن انجام گیرد. مهندس سعادتی همچنین اظهار داشت تشکیل مراکز خدمات کشاورزی غیر دولتی فرصتی است که بایستی به نحو احسن از آن استفاده نمود و فعالیتهای قابل واگذاری به بخش خصوصی جهت کاهش بروکراسی اداری و و افزایش کمی و کیفی ارائه خدمات فنی کشاورزی به این مراکز واگذار گردد. وی همچنین قول مساعد داد جهت حمایت از مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی در ارتباط با دراختیار قراردادن مکانی جهت استقرار دفتر این مراکز در بخشها همکاری لازم از اداره متبوعش صورت پذیرد.

مدیر آموزش و پژوهش سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم گفت: آموزش‌های مهارتی به منظور بهینه‌سازی واحدهای کشاورزی، مدرن سازی بخش‌های تولیدی، ‌اشتغال دانش آموختگان و همچنین ارتقای بهره‌وری در حوزه کشاورزی و دامپروری در دستور کار این سازمان می باشد.

مجید پهلوانی درگفت و گو با خبرنگار ایرنا،‌ تاکید کرد: ‌۱۲ واحد مدرن کشاورزی، ‌دامپروری و صنایع غذایی قم برای ارتقای مهارت‌ها و سطح علمی کشاورزان استان مشارکت دارند.

پهلوانی با اشاره به فعالیت واحدهای مدرن و صنعتی کشاورزی در این استان، اظهار داشت: استان قم دارای واحدهای تولید مدرن در بخش‌های کشاورزی،‌ دامپروری و صنایع غذایی است که از ظرفیت ین واحدها برای ارتقای مهارت‌های سایر واحدهای تولیدی استان استفاده می‌شود.

در جلسه دیدار اعضای شورای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان با استاندار که با حضور ریاست و معاونت سازمان واعضای شورای سازمان نظام مهندسی و استاندار محترم جناب آقای دکتر سرمست در روز یکشنبه مورخ 98/06/10 ساعت 15 در دفتر استاندار تشکیل گردید، مهندس خرمی رئیس سازمان نظام مهندسی در ابتدا گزارشی در خصوص فعالیتهای شاخص سازمان متبوعش ارائه داد در این گزارش به تشکیل مراکز خدمات غیردولتی در مراکز دهستانها، تغییر الگوی کشت استان با توسعه کشتهای گلخانه ای، گیاهان دارویی و توسعه باغات پسته، اجرای پروژه های آبیاری تحت فشار، اجرای دوره آموزشی کاربرد پهباد در کشاورزی و .... اشاره شده است.

مهندس خرمی همچنین از برگزاری" همایش توسعه کشاورزی پایدار و حفظ محیط زیست در حاشیه کویر مرکزی ایران" در اسفند ماه سال جاری خبر داد.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ضمن اشاره به نامگذاری سال به عنوان رونق تولید خواستار همکاری بیشتر دستگاههای اجرایی استان در تسهیل فعالیت بهره برداران کشاورزی شد و از اخذ مجدد استعلامات و استعلامات غیرضروری مربوط به صدور پروانه ها توسط برخی ارگان ها، تهیه مجدد طرحهای تسهیلاتی توسط بانکها، اخذ عوارض از دامداریهای دارای پروانه، عدم اجرای تبصره 3 ماده 83 قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی، عدم اجرای قانون هوای پاک در استان به عنوان مسائل و چالشهای سازمان متبوعش یاد کرد.

وی همچنین پیشنهاد داد آب و زمین جهت احداث شهرک گلخانه ای و همچنین مسکن ویژه فارغ التحصیلان اختصاص داده شود و همچنین اتاق فکری در استانداری ویژه طرح مسایل کشاورزی و محیط زیستی استان تشکیل گردد.
د رپایان استاندار قم، ضمن ابراز نظر مساعد در ارتباط با تشکلهای صنفی و تخصصی اظهار داشت اتاق فکر کشاورزی با حضور افراد دارای صلاحیت در حوزه علمی و عملی در استان تشکیل گردد.

دکتر سرمست همچنین همکاری کلیه دستگاههای اجرایی استان در چارچوب قانون در جهت رفع موانع تولید و تسهیل فعالیت بهره برداران را خواستار شد و دستور داد کمیته ای متشکل از دستگاههای ذیربط جهت بررسی موارد مطروحه در خصوص مسائلی از جمله اخذ مجدد استعلامات و تهیه مجدد طرحهای تسهیلاتی توسط بانکها و .. تشکیل گردد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم اعضای شورای این سازمان با دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کردند. در ابتدای این دیدار، مهندس خرمی رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان گزارشی از اقدامات انجام شده از جمله تغییر الگوی کشت در استان و توسعه کشتهای گلخانه ای و گیاهان دارویی، تسریع و تسهیل در صدور مجوزها و پروانه های صادره سازمان در بخش دام، طیور و گلخانه و حذف استعلامات غیر ضروری و آموزش مهارتی کارشناسان اراائه نمود. مهندس خرمی همچنین مسائل و مشکلات سازمان از جمله عدم اجرای تبصره 3 ماده 83 قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی، ملاک عمل قرارندادن گواهی تعیین صلاحیت و رتبه بندی سازمان توسط دستگاههای اجرایی استان و عدم اجرای قانون هوای پاک را مطرح نمود. پیشنهاد تخصیص آب جهت احداث شهرک گلخانه ای برای فارغ التحصیلان بیکار رشته کشاورزی و اختصاص زمین به تعاونی مسکن سازمان نظام مهندسی جهت استفاده اعضای سازمان نیز از دیگر موارد مطروحه در این جلسه بود. در پایان آقای دکتر لاریجانی ضمن دستور ارسال مکاتبه موارد مطروحه، نسبت به پیگیری موضوع با مسئولین مربوطه قول مساعد داده تاکید نمود با توجه به پیگیری های سازمان نظام مهندسی کشاورزی قانون هوای پاک با در نظر گرفتن حفظ اشتغال واحدهای صنعتی بایستی اجرا گردد.

درخواست ملاقات مردمی با رییس سازمان مرکزی

راهنما

جهت دسترسی به سیستم های عضویت، رتبه بندی، آموزش و صدور مجوزها به پنجره ورودی سانکا در صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید.