wrapper

جدیدترین خبرها


سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران

Agricultural and Natural Resources Engineering Organization of IRAN

مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی و فرصتهای جدید اشتغال برای فارغ التحصیلان کشاورزی

 در اجرای ماده 2 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی و مواد 5 و 15 قانون نظام جامع دامپروری کشور، با هدف تنوع بخشی به ظرفیتهای اشتغال در بخش کشاورزی و ایجاد فرصتهای جدید شغلی متناسب با شرایط اقتصادی و اجتماعی بخش و حرکت به سمت کشاورزی نوین از طریق نفوذ دانش روز به عرصه های کشاورزی در سطح روستاها و شهرستانها، "نظام صدور مجوز مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی" به شماره 32709/020 مورخ 19/11/95 و دستورالعمل ترکیب نیروی انسانی متخصص این مراکز موضوع تبصره 3 ماده 2 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی به شماره 32708/020 مورخ 19/11/95، توسط وزیر محترم جهاد کشاورزی، ابلاغ گردید.

در نظام صدور مجوز مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی حمایت مدیران بخش کشاورزی اعم از دولتی و غیردولتی در جهت ایجاد، استقرار و توسعه مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی و تلاش در جهت واگذاری حداکثری وظایف تصدی گری وزارت جهاد کشاورزی به مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی جزو الزامات و سیاستها شمرده شده است و با احصای تمامی خدمات قابل ارائه در بخش کشاورزی، این خدمات را جزو خدمات قابل ارائه مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی قلمداد کرده است.

همچنین طبق تصریح مفاد این نظام، کلیه واحدهای ارائه دهنده خدمات بخش کشاورزی ملزم به تطبیق شرایط و اخذ مجوز مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی شده اند و دستگاههای دولتی نیز تنها مجاز به انعقاد قرارداد و ارجاع کارهای دولتی به غیر از این مراکز نخواهند بود.

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان بزرگترین تشکل تخصصی غیردولتی بخش کشاورزی، با بهره گیری از ظرفیت خیل عظیم اعضای خود متشکل از دانش آموختگان کشاورزی، متخصصین دانشگاهی، کارشناسان اجرایی، مهندسان و نیروهای اجرایی خبره، با پراکنش در سطح روستا، شهرستان و استان اقدام به ایجاد ساختار و تنظیم شیوه نامه های اجرایی آن کرده و در نامه شماره 96/2886/س/ن مورخ 24/7/96 نحوه اجرای نظام صدور مجوز مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی و طی نامه شماره 96/3876/س/ن مورخ 6/10/96 موارد اصلاحی و تکمیلی آن را به استانها ابلاغ و همچنین با تشکیل کمیته راهبری مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی در مرکز نسبت به پایش مستمر و بررسی مسائل و مشکلات مراکز اقدام نمود.

این سازمان در راستای هماهنگی و همراه نمودن واحدهای مختلف وزارت جهاد کشاورزی، به استناد ماده 7 دستورالعمل نیروی انسانی متخصص مراکز موضوع تبصره 2 ماده 2 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی مبنی بر تشکیل کارگروه هماهنگی اجرای دستورالعمل با دعوت از نمایندگان تام الاختیار واحدهای تخصصی تا کنون دو جلسه کارگروه را برگزار کردده است.

در اولین جلسه کارگروه با رای نمایندگان، سازمان نظام مهندسی به عنوان دبیر و مرکز نوسازی و تحول اداری به عنوان رئیس کارگروه تعیین شدند.

همچنین سازمان نظام مهندسی با برگزاری جلسات و مکاتبات متعدد، در جهت جلب کمک ها، تسهیلات بدون بهره و کم بهره از دولت و استفاده از ظرفیت برنامه اشتغال فراگیر و قانون حمایت از توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و آیین نامه اجرایی آن برای حمایت از این مراکز اقدام نموده است.

اشخاص حقیقی و حقوقی با معرفی نیروی انسانی متخصص، می توانند با مراجعه به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان و ارائه مدارک و تضامین مورد نیاز، درخواست تاسیس مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی کرده و بسته به رتبه و صلاحیت خود نسبت به ارائه خدمات در حوزه های مختلف کشاورزی اقدام نمایند.

سیاست سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در کل کشور راه اندازی، هدایت، حمایت و نظارت بر عملکرد این مراکز می باشد، تا با تنوع بخشی به ظرفیتهای اشتغال در بخش کشاورزی و توسعه اشتغال پایدار در این بخش، زمینه ایجاد فرصتهای شغلی جدید، افزایش ضریب نفوذ دانش، ارتقاء بهره وری و توسعه پایدار بخش کشاورزی را فراهم کنند.

انجام تشریفات اداری صدور مجوزها و پروانه های واحدهای تولیدی و خدماتی بخش کشاورزی که تاکنون توسط نمایندگان شهرستانی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان صورت می پذیرد به این مراکز واگذار خواهد شد و نمایندگان شهرستانی بایستی در قالب این مراکز تطبیق شرایط داده و فعالیت نمایند.

پیش بینی می شود ظرفیت تاسیس بیش از 3000 مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی در کل کشور وجود دارد و برنامه این سازمان در فاز اول تشکیل 600 مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی می باشد.

مفاد ابلاغیه نظام صدور مجوز مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی، ظرفیت بسیار مناسبی در جهت حمایت و توسعه این مراکز دارد و در صورت اجرای آن باعث ایجاد اشتغال پایدار و شکوفایی و رونق اقتصادی این مراکز خواهد شد.

 

 

برچسب‌ها

تماس با سازمان

نشانی : تهران - بلوار کشاورز - خیابان برادران شهید عبدالله زاده خیابان شهید شهرستمی (شقایق) پلاک 2
کدپستی : 1415631169
تلفن تماس : 9 - 02188969977
شماره فکس : 02188952146

مرکز دانلود

آمار بازدید

امروز66
دیروز2302
کل بازدیدها118191

اطلاعات دستگاه شما

  • آی پی 54.81.110.186
  • مرورگر Unknown
  • نگارش
  • سیستم عامل Unknown

دسترسی به وب سایت قبلی سازمان

گالری تصاویر

راهنما

جهت دسترسی به سیستم های عضویت، رتبه بندی، آموزش و صدور مجوزها به پنجره ورودی سانکا در صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید.