wrapper

جدیدترین خبرها


سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران

Agricultural and Natural Resources Engineering Organization of IRAN

تکنیک کوتینگ بذر

 اینکه چگونه می توان بطور مثال یکی از زیباترین و روح نواز ترین مناظر مثل چمن را داشته باشیم با توجه به اینکه مصرف آبی این گیاه بالاست این نکته  را در ذهن روشن می نماید که با استفاده از بذور مقاوم به کم آبی می توان بر این معضل چیره گشته ولی باز هم شرایط آب و هوایی بگونه ای است که تنها  ژنتیک  یک بذر یک تنه بر مشکل کم آبی و نیز تفکر افراد برای حذف شرایط طبیعی و استفاده از ترکیبات مصنوعی توان مقابله نخواهد داشت . ورود مباحث وتکنیک های نوین کشاورزی در بذر فصلی جدید در سیستم های تولیدی ایجاد نموده است. تکنیک هایی همچون پلیت در رابطه با مقاوم سازی بذور به برخی از بیماریها آغار گر راهی شد تا به روش ها وتکنیک هایی همچون کوتینگ در فرم پیشرفته و هدفمند انه تری دست یابیم. این تکنیک بر اساس نیاز محیطی و رشدی تعریف گشته و بذر در نهایت دقت لایه بندی و یا به اصطلاحCoating  میگردد. سیستم کوتینگ یک علم و تکنولوژی که از دهه 70 بصورت البته خیلی ساده با بذر چغندر وارد ایران شد و هم اکنون بصورت یک تکنیک کاملا تخصصی و کمال یافته، انقلابی نوین در عرصه بذر پدید آورده است ، بطوریکه که با این تکنیک براحتی می توان لایه های کاملا هدفمند از لحاظ کاهش میزان مصرف آب، مقاومت در برابر تنش های محیطی، آفات و بیماریها و در نهایت یک رشد سالم کمی و کیفی را در تولیدات گیاهی فراهم نمود.  اگر بخواهیم شرح مختصری از لحاظ فنی پیرامون تکنیک کونیتگ بصورت کاربردی بیان کنیم اینکه، بر  اساس شرایط و نیاز محیط رشدی بذر، لایه هایی را در اطرافش قرار میدهند که با بالاترین درصد، جوانه زنی صورت گرفته و نیز نهایت و کمال رشد کمی و کیفی را داشته باشد. بطور معمول ایجاد Coating در اطراف بذر با یک هدفمندی بسیار خاص و با توجه به نیاز های اصلی آن صورت میپذیرد که به شرح مختصری از آنها خواهیم پرداخت.

لایه هیومیکی (Humic Acid Layer):

تراکم ساختار خاکی یکی از مهمترین محدودیت های رشدی ریشه و در نهایت عملکرد نهایی میباشد. لایه هیومیکی همچون محافظی دورتا دور ریشه فضایی بسیار عالی را جهت رشد حداکثری ریشه ایجاد مینماید و برای بذور یک جوانه زنی مطمئن  را در پی خواهد داشت. در Coating بذر با استفاده از محلول رقیق شده هیومات قبل از لایه های مواد مغذی، آن را آغشته به محلول مذکور کرده و با این کار افزایش درصد جوانه زنی را موجب میشوند که این موضوع موجب بالا رفتن مصرف و سرعت مواد غذایی و در نهایت یک جهش رشدی فوق العاده در گیاه میگردد.

لایه شتاب دهنده های جوانه زنی (Germination accelerators Layer):

با توجه به لایه های دور تا دور بذر، در حین پروسه Coating  موادی بر روی بذر قرار میگیرند که موجب میگردندپروسه جوانه زنی بسیار سریع تر از شرایط بذور بدون پوشش اتفاق بیافتد و هیچ گونه انرژی از بذر صرف خروج از لایه ها نگردد و حتی کوچکترین احتمالی مبنی بر عدم توانایی بذر در امر جوانه زنی صورت نپذیرد.

نوید باھر (فوق دکتری تغذیه، معاونت فنی شرکت هنر طبیعت سگال در خاورمیانه)

 

آخرین ویرایش در یکشنبه, 17 تیر 1397
برچسب‌ها

موارد مرتبط

تماس با سازمان

نشانی : تهران - بلوار کشاورز - خیابان برادران شهید عبدالله زاده خیابان شهید شهرستمی (شقایق) پلاک 2
کدپستی : 1415631169
تلفن تماس : 9 - 02188969977
شماره فکس : 02188952146

مرکز دانلود

آمار بازدید

امروز1182
دیروز1774
کل بازدیدها194254

اطلاعات دستگاه شما

  • آی پی 54.225.59.14
  • مرورگر Unknown
  • نگارش
  • سیستم عامل Unknown

دسترسی به وب سایت قبلی سازمان

گالری تصاویر

راهنما

جهت دسترسی به سیستم های عضویت، رتبه بندی، آموزش و صدور مجوزها به پنجره ورودی سانکا در صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید.