wrapper

جدیدترین خبرها


سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران

Agricultural and Natural Resources Engineering Organization of IRAN

"سال جهش تولید"

ویژه نامه "دانش گستران عرصه کشاورزی"

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور منتشر کرد:
ویژه نامه "دانش گستران عرصه کشاورزی"

ویژه نامه "دانش گستران عرصه کشاورزی" مشتمل بر گفتگوهای اختصاصی سنم با مسؤولین فنی برتر و کارآمد در واحدهای کشاورزی (تولیدی و خدماتی) در مناطق مختلف کشور می باشد.
هدف این ویژه نامه معرفی مسؤولین فنی برتر به جامعه کشاورزی کشور و تبیین اثرات حضور مسؤولین فنی در عرصه های تولید به معنای واقعی می باشد.
امید است با تبیین هر چه بیشتر نقش و اثرات به کارگیری مسؤولین فنی توسط سرمایه گذاران بخش کشاورزی، شاهد اثرپذیری بیش از پیش بخش کشاورزی از این عوامل فنی تولید و اعتلای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی باشیم.

ادامه مطلب...

پیام رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز مهندسی

کشاورزی فعالیتی به بلندای حیات و گستردگی جهانی از مهمترین کشف های بشر در دامنه وسیع مهندسی است که به منظور تکثیر، تکامل و ساختن برای سهولت و راحتی زندگی بشر بنا نهاده شده و در ایران قدمتی دیرین و کهن دارد.
در استمرار تلاش برای زندگی بهتر «مهندسی» در ایران در زمینه های مختلف و در جهت دستیابی به ابزارها و امکانات، توسعه و تکامل یافته است و البته حاصل تلاش این مهندسان در رشته های مختلف تمدن ساز شده است.
سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان فراگیرترین نهاد متولی جریان و دانش مهندسی در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی، مدیریت دانش مهندسی کشاورزی را از طریق صاحبان علوم کشاورزی برای ارائه خدمات و فعالیت های مهندسی بر عهده دارد و گسترش دانش و فن آوری های جدید را در عرصه های تولید و کشاورزی اقتصادی با هدف دستیابی به کشاورزیِ هوشمند، مهندسی، علمی، اقتصادی و رقابت پذیر در اولویت برنامه ها و سیاست های خود قرار داده است.

با تبریک «روز مهندسی» به جامعه مهندسی کشور به ویژه مهندسان کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و صنایع غذایی انتظار می رود با عمل به  مسئولیت علمی - اجتماعی و اخلاق حرفه ای و اهتمام به پایداری و افزایش تولیدات کشاورزی و موادغذایی، زمینه های رفاه، آرامش و آسایش جامعه فراهم شود.

 

                                                                                                                                                          شاهرخ رمضان نژاد
                                                                                                                                   رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی
                                                                                                                                                        جمهوری اسلامی ایران

ادامه مطلب...

اولین جلسه شورای قیمت‌گذاری محصولات اساسی کشاورزی برگزار شد

اولین جلسه شورای قیمت‌گذاری محصولات اساسی کشاورزی برگزار شد

اولین جلسه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی به ریاست وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم به نقل از ایانا، در این جلسه با وجود بحث بر روی قیمت‌گذاری محصولات اساسی گندم، دانه‌های روغنی و چغندرقند، اعلام قیمت مصوب این محصولات به جلسه آتی این شورا موکول شد.

در این جلسه، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، با اشاره به درخواست بنیاد ملی گندمکاران مبنی بر مباشر قرار گرفتن این بنیاد در خرید تضمینی گندم اظهار کرد: در صورتی که بنیاد ملی گندمکاران قصد مباشرت در خرید تضمینی گندم را داشته باشد باید تمام ارقام خرید تضمینی خود را در سامانه شرکت بازرگانی دولتی ثبت کند و تضمین دهد که مطالبات کشاورزان را در زمان تعیین شده پرداخت می‌کند.

وی با بیان این که تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان توسط شرکت بازرگانی دولتی باعث کاهش کشت دانه‌های روغنی شد، عنوان کرد: پیشنهاد ما این است که امسال گندم طبق روال سال‌های گذشته توسط شرکت بازرگانی دولتی خریداری شود اما برای خرید دانه‌های روغنی تصمیم دیگری اتخاذ شود.

خاوازی تأکید کرد: گندم توسط شرکت بازرگانی دولتی خریداری می‌شود اما سازمان تعاون روستایی هم گندم کشاورزان اراضی خرد را خریداری خواهد کرد.

وی با تاکید بر این که باید هرچه سریع‌تر کشت چغندر بهاره آغاز شود، خاطرنشان کرد: واردات ۷۰۰ هزار تن شکر باعث کاهش قیمت ۱.۵ میلیون تن تولید داخل می‌شود و موجب فشار به کشاورزان خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با قیمت‌گذاری برای گندم گفت: قیمت‌گذاری برای گندم به تصمیم مجلس شورای اسلامی برای بودجه برمی‌گردد و اگر بخواهند ارز ترجیحی را بردارند کل معادلات برهم خواهد خورد، بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید قیمتی را تعیین کند که گندم وارد دامداری‌ها و مرغداری‌ها نشود.

گفتنی است، این جلسه به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و با حضور معاون وزیر اقتصاد و دارایی، معاون امور بازرگانی سازمان برنامه و بودجه، رئیس نظام صنفی کشاورزی، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، رئیس بنیاد ملی گندمکاران، نماینده سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، دو تن از کشاورزان نمونه کشور و دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، برگزار شد.

ادامه مطلب...

سطح گلخانه‌های کشور تا پایان دولت دوازدهم به ۲۵ هزار هکتار می‌رسد

وزیر جهاد کشاورزی:

سطح گلخانه‌های کشور تا پایان دولت دوازدهم به ۲۵ هزار هکتار می‌رسد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تا پیش از دولت تدبیر و امید ۸ هزار هکتار گلخانه در کشور داشتیم که امروز این میزان به ۲۱ هزار هکتار گلخانه رسیده و تا پایان دولت دوازدهم، سطح گلخانه‌های کشور به ۲۵ هزار هکتار خواهد رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، به نقل از پاج، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در سی و پنجمین دوره معرفی و تجلیل از برگزیدگان ملی بخش کشاورزی که توسط ریاست جمهوری انجام شد، اظهار کرد: امروز اتفاق مهمی در جامعه علمی رخ داد و اولین واکسن پروتئینی نوترکیب تزریق استنشاقی دنیا که توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تولید شده است، اجازه ورود به آزمایش بالینی گرفت که اتفاق بزرگی بود و به همه هم وطنان در سراسر دنیا تبریک عرض می کنم.
وی افزود: صرف نظر از زبان و قومیت، یکی از وجوه مشترک همه ایرانیان تزریق واکسن های موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی است.
خاوازی با اشاره به این که واکسن تولیدی موسسه رازی بر روی پیچیده‌ترین پلتفرم دنیا تولید شده است، خاطرنشان کرد: معتبرترین موسسات دنیا در حال کار بر روی این نوع واکسن هستند که از کم عارضه ترین نوع واکسن در دنیا به حساب می آید.
وی افزود: پس از گذشت ۸ ماه از آزمایشات انجام شده بر روی حیوانات، وجود ضد ویروس در بدن این حیوانات تایید شده است و امیدواریم بخش های دیگر هم برای تولید انبوه این واکسن به تیم قوی موسسه رازی بپیوندند.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ۳۵ سال است که از کشاورزان نمونه کشور تقدیر می‌شود، عنوان کرد: از ۴ میلبون و ۳۰۰ هزار نفر بهره‌بردار بخس کشاورزی، ۱۷۰ نفر کشاورز پیشرو انتخاب شده‌اند.
وی افزود: عملکرد این کشاورزان نسبت به میانگین تولید کشور، در حوزه باغبانی ۹ برابر، در زراعت ۴ برابر، در دام و طیور ۲ تا ۲.۵ برابر بیشتر است‌.
خاوازی، علت این افزایش در تولید را آموزش مجازی بهره‌برداران دانسته و خاطرنشان کرد: ۳۲ استودیو تحت عنوان استودیو کشاورز در استان‌های کشور آماده شده و امروز افتتاح خواهد شد که دانش را به کشاورزان منتقل می کنند.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که امروز دو پروژه بزرگ افتتاح خواهد شد، تصریح کرد: یکی از این پروژه‌ها گلخانه است که تا پیش از دولت تدبیر و امید ۸ هزار هکتار گلخانه در کشور داشتیم که امروز این میزان به ۲۱ هزار هکتار گلخانه رسیده و تا پایان دولت دوازدهم، سطح گلخانه‌های کشور به ۲۵ هزار هکتار خواهد رسید.
وی افزود: پروژه دوم افتتاح فاز اول و دوم یکی از بزرگترین زنجیره‌ها در بخش دام است که هر فاز ظرفیت ۱۰ هزار رأس دام را دارد.
خاوازی ادامه داد: پیش از دولت تدبیر و امید میزان تولید شیرخام در کشور ۸.۳ میلیون تن بود که امروز به ۱۱.۳ میلیون تن رسیده است و پیش بینی می کنیم این میزان تا پایان دولت دوازدهم به ۱۲ میلیون تن برسد.
وزیر جهاد کشاورزی در پایان از حمایت‌های رئیس جمهوری از بخش کشاورزی قدردانی کرد.

ادامه مطلب...

حرایم و فواصل همانند خندق عمیق و عریض از موانع اصلی بهبود و توسعه فضای کسب و کار در بخش کشاورزی می باشند

رییس سازمان مرکزی در پیگیری تلفنی مشکلات واحدهای تولیدی:
حرایم و فواصل همانند خندق عمیق و عریض از موانع اصلی بهبود و توسعه فضای کسب و کار در بخش کشاورزی می باشند

حرایم و فواصل مربوط به واحدهای تولیدی موجب محبوس شدن مساحت قابل توجهی از اراضی کشور و مانع تسهیل صدور مجوز و انجام فعالیت های نوین و بهبود و توسعه فضای کسب و کار در بخش کشاورزی شده و فرآیندهای مربوطه را طولانی، پرهزینه، سخت و ناممکن  ساخته است که بایستی توسط هیات مقررات زدایی و تسهیل مجوزهای کسب و کار مورد پیگیری واقع شود.

ادامه مطلب...

حریم ها به مثابه خندق عمیق و عریض از موانع اصلی بهبود فضای کسب و کار در بخش کشاورزی

در نامه رییس سازمان مرکزی به رییس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود فضای کسب و کار عنوان شد:
حریم ها به مثابه خندق عمیق و عریض از موانع اصلی بهبود فضای کسب و کار در بخش کشاورزی

رییس سازمان مرکزی در نامه ای به رییس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود فضای کسب و کار، حریم ها را به مثابه خندق عمیق و عریض، از موانع اصلی بهبود فضای کسب و کار در بخش کشاورزی بر شمرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، در بخشی از نامه شاهرخ رمضان نژاد به علی فیروزی آمده است: با توجه به وجود بیش از 221 هزار کیلومتر جاده بین شهری و روستایی در کشور و با الزام رعایت 100 متر حریم از هر طرف راه، مساحتی به میزان بیش از 4 میلیون هکتار از اراضی کشور محبوس و اخذ مجوز و انجام فعالیت های نوین کشاورزی را که مستلزم بکارگیری فن آوری های جدید و احداث جایگا های تخصصی برای تولیدات کشاورزی نظیر کشت های متراکم (گلخانه) و تولید انبوه می باشد؛ را طولانی، پرهزینه، سخت و ناممکن می نماید.
رییس سازمان مرکزی در این نامه، طرح موضوع در هیات مقررات زدایی و تسهیل مجوزهای کسب و کار و کاهش حرایم واحدهای تولیدی را خواستار شده است.

ادامه مطلب...

مهندسی اجتماعی یک ضرورت مهم در فرآیند مهندسی سازی فرآیند تولید می باشد

رئیس سازمان مرکزی در کار گروه نقش تشکلها در تولید و توسعه بخش کشاورزی استان آذربایجان غربی:

مهندسی اجتماعی یک ضرورت مهم در فرآیند مهندسی سازی فرآیند تولید می باشد

رییس سازمان مرکزی گفت: امروز مهندسی اجتماعی یک ضرورت مهم در فرآیند مهندسی سازی فرآیند تولید محصولات کشاورزی می باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در جلسه کارگروه نقش تشکل ها در تولید و توسعه بخش کشاورزی استان آذربایجان غربی که در محل اتاق بازرگانی استان برگزار شد، گفت: تشکیل شورای راهبردی در استان اقدام مناسب برای رساتر کردن صدای کشاورزان و تشکل ها می باشد.

وی به استقبال سرمایه گذاران استان از توسعه گلخانه ها در سالجاری نسبت به سال گذشته در شرایط کرونایی اشاره کرده و گفت: یکی از دلایل این استقبال ناشی از اصلاح مقررات و تسهیل فرآیند صدور مجوزها می باشد.

رئیس سازمان مرکزی در این جلسه، تسهیل شرایط سرمایه گذاری در بخش کشاورزی را از مسئولین استان و معاونت های ذیربط خواستار شد و اظهار داشت: باید با همکاری بیشتر، موانع و مشکلات موجود در حوزه آب، فواصل و غیره مرتفع شود.

ادامه مطلب...

برخی از قوانین و مقررات، ابریشم کسب و کار را در پیله نگه می دارند

رئیس سازمان مرکزی گفت: علیرغم پی گیری های فراوان و کاهش استعلام ها و اصلاح فرآیندها در یکسال گذشته، رای اخیر دیوان عدالت اداری و ضرورت اخذ تبصره یک و داشتن سند رسمی مشکلات زیادی را برای سرمایه گذاران و متقاضیان در سال جهش تولید ایجاد کرده و خواهد کرد که سازمان نظام مهندسی و سازمان امور اراضی پیگیر این موضوع هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در جلسه کارگروه نقش تشکل ها در تولید و توسعه بخش کشاورزی استان آذربایجان غربی گفت: تسهیل نقل و انتقال پروانه و افزایش قابلیت نقد شوندگی ثروت و دارایی در بخش، یکی از انتظاراتی بود که سازمان در این زمینه اصلاحات لازم را بعمل آورده است.

وی از فعالین بخش، صاحبان واحدهای تولیدی و تشکل ها درخواست کرد با بکارگیری نهاده دانش، زمینه افزایش بهره وری در واحد خود را فراهم نمایند.

ادامه مطلب...

حضور سرزده رییس سازمان مرکزی در شعبه نظام مهندسی شهرستان نقده و نمایندگی پیرانشهر

در جریان سفر به آذربایجان غربی انجام شد:

حضور سرزده رییس سازمان مرکزی در شعبه نظام مهندسی شهرستان نقده و نمایندگی پیرانشهر

رئیس سازمان مرکزی در جریان سفر به استان آذربایجان غربی، به صورت سرزده در شعبه نظام مهندسی شهرستان نقده و نمایندگی پیرانشهر حضور یافت و در فضایی صمیمی با کارشناسان سازمان، گفت و گو کرد.

در این دیدار برخی از کارشناسان نیز با دیدن رئیس سازمان مرکزی در جمع خود، به بیان مشکلاتشان پرداخته و خواستار حل آن شدند که شاهرخ رمضان نژاد از رئیس سازمان نظام مهندسی استان خواست برای حل مشکلات مطرح شده اقدامات لازم را پیگیری نمایند.

ادامه مطلب...

سفر وزیر جهادکشاورزی و هیأت همراه به استان آذربایجان غربی

سفر وزیر جهادکشاورزی و هیأت همراه به استان آذربایجان غربی وزیر جهاد کشاورزی و هیأت همراه به منظور بررسی مسایل و مشکلات بخش کشاورزی و افتتاح همزمان ۱۳۱ پروژه عمرانی، اقتصادی و تولیدی کشاورزی، به این استان سفر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، در جریان این سفر دو روزه، ۱۳۱ پروژه بخش کشاورزی با اعتبار بیش از ۴۴۵ میلیارد ریال در سراسر استان به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری می‌رسد و از ۱۸ رقم دستاورد تحقیقاتی بخش کشاورزی رونمایی می‌شود.

بر اساس این گزارش، بازدید از چند واحد تولیدی اعم از واحد سورت و بسته بندی و سردخانه نگهداری میوه، شرکت رویان پژوهش، شرکت در جلسه شورای راهبردی بخش کشاورزی در شهرستان ارومیه، شرکت معاونان در جلسه کارگروه زنجیره سیب استان، کارگروه زیر بنایی، کارگروه رونق تولید و تشکل‌ها، شرکت در جلسه بررسی مسایل و مشکلات بخش کشاورزی با حضور استاندار و مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، حضور در نشست خبری با اصحاب رسانه برای ارائه گزارش سفر دو روزه از برنامه‌های سفر وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه به استان خواهد بود.

شایان ذکر است رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور و برخی از معاونین و مدیران، وزیر جهادکشاورزی را در این سفر همراهی می کنند.

ادامه مطلب...

یکی از مسائل اساسی در توسعه بخش کشاورزی ارتقای نفوذ دانش و فناوری های جدید است

رییس سازمان مرکزی در بازدید از واحدهای تولیدی جنوب کرمان:
یکی از مسائل اساسی در توسعه بخش کشاورزی ارتقای نفوذ دانش و فناوری های جدید است

رییس سازمان مرکزی گفت: یکی از مسائل اساسی که می تواند در توسعه بخش کشاورزی موثر باشد، کمک به نفوذ دانش و فناوری های جدید در حوزه کشاورزی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد که رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی را در سفر به جنوب کرمان همراهی می کرد، در بازدید از واحدهای تولیدی این منطقه، در جمع اصحاب رسانه گفت:
در موضوع ارتقای نفوذ دانش و فناوری های جدید در بخش کشاورزی، نقش مهندسین و کارشناسان کشاورزی بسیار برجسته است. وی افزود: آن ها می توانند آخرین دانش و فناوری های جدید را که حاصل تلاش محققین است، به مزارع و عرصه های تولید انتقال داده و موجب افزایش عملکرد و بهره وری در واحدهای تولیدی شوند.
وی اظهار داشت: جیرفت یکی از قطب های اصلی کشاورزی ایران می باشد که ظرفیت های بسیار بالایی برای توسعه دارد.
رمضان نژاد تصریح کرد: طی سال اخیر درکنار ظرفیت های طبیعی منطقه، به واسطه فناوری های جدید شاهد افزایش عملکرد و بهره وری در این منطقه می باشیم.
رییس سازمان مرکزی گفت: مجتمع های بزرگ گلخانه ای در این منطقه با صادرات محصولات خود به کشور روسیه، موجب اشتغال زایی و ارزآوری قابل توجهی به داخل کشور شده است.
شایان ذکر است در جریان سفر رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی که برخی از اعضای کمیسیون، ریس سازمان مرکزی و برخی معاونین و مدیران کل وزارت جهادکشاورزی وی را همراهی می کردند، از پایانه های صادراتی محصولات کشاورزی و مجتمع سردخانه ای شاداب، مجتمع بزرگ گلخانه ای، مزارع سیب زمینی و پیاز و باغات مرکبات شرکت سهامی کشت و صنعت جیرفت، مجتمع غذایی نیلی، صنایع فرآوری محصولات کشاورزی، مزرعه نمونه در شهرستان عنبرآباد و مزارع مکانیزه گندم در شهرستان رودبار، مجتمع بزرگ دامپروری بز مو سیاه، طرح بزرگ آبخیزداری در شهرستان قلعه گنجو مجتمع بزرگ گلخانه ای و صادرکننده محصولات آن در شهرستان منوجان ، بازدید به عمل آمد.

ادامه مطلب...

سازمان نظام مهندسی برنامه های خود را با هدف نقش آفرینی در بخش کشاورزی و کشاورزان دنبال می کند

رییس سازمان مرکزی در گردهمایی مجازی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها:

سازمان نظام مهندسی برنامه های خود را با هدف نقش آفرینی در بخش کشاورزی و کشاورزان دنبال می کند

رییس سازمان مرکزی گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در این دوره از فعالیت، برنامه های خود را با هدف نقش آفرینی در بخش کشاورزی و کشاورزان و همچنین کمک به اجرای برنامه ها و سیاست های بخش دنبال می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در گردهمایی مجازی رؤسای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ها گفت: امروز سازمان نظام مهندسی با نهادسازی ها و ظرفیت سازی هایی که در قالب مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی انجام داده است، به عنوان بازوی اجرایی وزارت جهادکشاورزی در زیربخش های مختلف تبدیل شده است.

وی افزود: تاکنون بیش از ۴۲۰۰ کارشناس در مقاطع تحصیلی مختلف (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) در این مراکز ساماندهی شده اند که دانش و فناوری های نوین کشاورزی و خدمات مورد نیاز را در نزدیک ترین نقطه به عرصه های تولید به کشاورزان و تولیدکنندگان ارائه می نمایند.

شاهرخ رمضان نژاد تصریح کرد: بازخوردهای دریافت شده در این خصوص، نشان دهنده استقرار مناسب و نقش آفرینی مطلوب این مراکز به عنوان زیرساخت اجتماعی جدید در بخش کشاورزی می باشد.

رمضان نژاد با تأکید بر اهمیت نقش آفرینی مسؤولین فنی در واحدهای تولیدی و خدماتی، اظهار داشت: لازمه ایفای نقش عوامل فنی در عرصه های تولید، ایجاد تعامل و انسجام در بین آنها و حمایت و هویت بخشی به آنها توسط سازمان است که از اقدامات سازمان در این خصوص، تغییر نام فروشندگی های سموم کشاورزی به داروخانه گیاهپزشکی و راه اندازی سامانه ثبت گزارشات مسؤولین فنی می باشد.

رییس سازمان مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مکاتبات انجام شده در خصوص کشاورز کارت، تصریح کرد: کشاورزان و تولیدکنندگان در استفاده از طرح کشاورز کارت مختار هستند اما داروخانه های گیاهپزشکی ملزم به نصب دستگاه پوز در واحد خود می باشند.

گفتنی است در این نشست مسائل و مشکلات مربوطه به مسئولین فنی و کشاورز کارت توسط روسای سازمان نظام مهندسی استان ها طرح و مورد بررسی قرار گرفت.

ادامه مطلب...

صدور اولین مجوز مرکز تخصصی داروخانه گیاهپزشکی با مدیریت دکتر معصومه پایدار در استان کرمانشاه

در راستای حمایت و هویت بخشی به فروشندگی های سموم کشاورزی، تغییر نام این واحدها به "داروخانه گیاهپزشکی" یکی از اقداماتی است که بر اساس قانون، توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور انجام شده است.

در همین راستا، اولین مجوز مرکز تخصصی داروخانه گیاهپزشکی با مدیریت دکتر معصومه پایدار در استان کرمانشاه صادر شد.

شایان ذکر است، آن دسته از اعضای سازمان که پروانه اشتغال مسؤول فنی فروشندگی سموم کشاورزی را دریافت نموده اند، می توانند با مراجعه به سامانه سانکا نسبت به اخذ مجوز و تابلوی متحدالشکل مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی با عنوان داروخانه گیاهپزشکی اقدام نمایند.

ادامه مطلب...

توسعه آموزش های مهارت محور منجر به افزایش بهره وری و افزایش ضریب نفوذ دانش در کشاورزی می شود

رییس سازمان مرکزی در دیدار با رییس جدید سازمان نظام مهندسی استان بوشهر:

توسعه آموزش های مهارت محور منجر به افزایش بهره وری و افزایش ضریب نفوذ دانش در کشاورزی می شود

رییس سازمان مرکزی گفت: توسعه آموزش های مهارت محور و اجرای سیاست اشتغال دانش مزدمحور منجر به افزایش بهره وری و افزایش ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در دیدار با مهندس ضرغام حیدریه، عضو شورای مرکزی و رییس جدید سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان بوشهر گفت: امروز بخش کشاورزی کشور در بهره مندی از دانش تولیدی مازاد در زمینه های مختلف رنج می برد و بر همین اساس برنامه ریزی برای انتقال دانش و اطلاعات کشاورزی به محیط های تولید از رسالت های مهم این سازمان می باشد.

رییس سازمان مرکزی با اشاره به ضرورت توسعه شبکه غیردولتی انتقال دانش در عرصه های کشاورزی، گفت: مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی به عنوان کانون های اشاعه دانش و اطلاعات کشاورزی در محیط های تولیدی، در خط مقدم جنگ با کم دانشی بوده و با استقرار در مراکز دهستان ها، خدمات مورد نیاز تولیدکنندگان را در نزدیک ترین نقطه به عرصه های تولید ارائه می نمایند.

شاهرخ رمضان نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت آمار و اطلاعات اظهار داشت: لازمه علمی و نظام مند کردن فعالیت های کشاورزی، داشتن اطلاعات به روز کارشناسی است.

وی افزود: در همین راستا سازمان نظام مهندسی با بهره مندی از ظرفیت های فضای مجازی و طراحی سامانه های مورد نیاز به دنبال تسهیل دسترسی به اطلاعات دقیق و کارشناسی مرتبط با حوزه های کاری خود می باشد.

ادامه مطلب...

آغاز به کار مرکز آزمون های جامع و حرفه ای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران

به دستور رییس سازمان مرکزی انجام شد:

آغاز به کار مرکز آزمون های جامع و حرفه ای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران

مرکز آزمون های جامع و حرفه ای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران به دستور رییس سازمان مرکزی آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در مراسم شروع به کار سامانه یاد شده گفت: در راستای توسعه خدمات الکترونیکی و اعتلای سازمانی که از رسالت های مهم این سازمان می باشد، مرکز آزمون های جامع و حرفه ای طراحی و راه اندازی شده است.

وی افزود: با راه اندازی این مرکز تمامی اعضای سازمان می توانند از مزایای آن بهره مند شده و به سهولت در آزمون مورد نظر شرکت نمایند.

رمضان نژاد اظهار داشت: در این مرکز لذا متقاضیان می توانند در هر ساعت از شبانه روز در آزمون های ادواری شرکت نموده و به محض وارد کردن پاسخنامه آزمون مورد نظر توسط متقاضی، گواهی آزمون مربوطه برای متقاضی صادر شده و امتیاز کسب شده در فرآیند تشخیص صلاحیت و رتبه بندی لحاظ می گردد.

وی تصریح کرد: این در حالی است که قبلا روش برگزاری آزمون های یاد شده مشکلاتی را برای متقاضیان تشخیص صلاحیت و رتبه بندی ایجاد کرده بود که با راه اندازی مرکز یاد شده، مشکلات مربوطه مرتفع می گردد.

ادامه مطلب...

تغییر نام فروشندگی های سموم کشاورزی به داروخانه گیاهپزشکی

بر اساس آنچه که در قانون اعلام شده است، فروشندگی های سموم دفع آفات گیاهی به داروخانه های گیاهپزشکی تغییر نام پیدا کرد.

در همین راستا، اولین تابلوی مربوطه به داروخانه گیاهپزشکی در حصارگرمخان استان خراسان شمالی صادر گردید.

بر این اساس، آن دسته از اعضای سازمان که پروانه اشتغال مسؤول فنی فروشندگی سموم کشاورزی را دریافت نموده اند، بایستی با مراجعه به سامانه سانکا نسبت به اخذ مجوز و تابلوی متحدالشکل مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی با عنوان داروخانه گیاهپزشکی اقدام نمایند.

ادامه مطلب...

تسریع و آسان سازی فرآیند مربوط به نقل و انتقال پروانه های صادره سازمان نظام مهندسی کشاورزی

در راستای بهبود فضای کسب و کار انجام شد:

تسریع و آسان سازی فرآیند مربوط به نقل و انتقال پروانه های صادره سازمان نظام مهندسی کشاورزی

رییس سازمان مرکزی با ارسال نامه ای به سازمان نظام مهندسی استان ها، تسریع و آسانی فرآیند مربوط به نقل و انتقال پروانه های صادره سازمان نظام مهندسی کشاورزی را ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، بر این اساس برای نقل و انتقال پروانه های صادره سازمان نظام مهندسی کشاورزی، درخواست متقاضیان تغییر نام صاحب پروانه و اخذ کاربرگ مربوطه که در برگیرنده موافقت صاحب پروانه از یک سو و نیز پذیرش تعهدات از سوی شخص جدید می باشد، کفایت می نماید.

بر اساس ابلاغیه یاد شده، سازمان های استانی بایستی درخواست های متقاضیان تغییر نام پروانه را صرفا به این شیوه اقدام نمایند.

گفتنی است این اقدام می تواند کمک شایانی به افزایش قابلیت نقدشوندگی ثروت و دارایی در بخش کشاورزی نماید.

ادامه مطلب...

بررسی جایگاه قانونی سازمان نظام مهندسی کشاورزی در انجام وظایف مرتبط با صنایع غذایی و تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی

در سازمان مرکزی انجام شد:

بررسی جایگاه قانونی سازمان نظام مهندسی کشاورزی در انجام وظایف مرتبط با صنایع غذایی و تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی

در نشست مشترکی که با حضور رؤسای سازمان مرکزی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان اصفهان و مدیران سازمان مرکزی برگزار شد، جایگاه قانونی سازمان نظام مهندسی کشاورزی در انجام وظایف مرتبط با صنایع غذایی و تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی و نحوه به کار گیری مسؤولین در این بخش ها مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، در این نشست ضمن بررسی جایگاه قانونی موضوع یاد شده در قوانین مربوطه، مشکلات مسوولان فنی واحدها و کارخانجات مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی بررسی شد.

بر این اساس، عدم امنیت و ثبات شغلی، رابطه مستقیم مالی کارفرما و کارشناس، عدم تناسب بین سطح و رتبه بندی واحدهای تولیدکننده مواد و فراورده های غذایی و آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی با سطح و رتبه مسوول فنی و عدم وجود نظام تعیین دستمزد و حقوق و مزایای مسوولان فنی از جمله مشکلات مسؤولین فنی این حوزه مطرح شد.

در این نشست مقرر گردید به کارگیری مسؤولین فنی با رویکرد تقویت ورود جریان سرمایه های مردمی به بخش کشاورزی و دانش گستری در واحدهای تولیدی و خدماتی مرتبط با صنایع غذایی و تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی، از طریق دستگاه های مربوطه مورد پیگیری واقع شود.

ادامه مطلب...

سازمان نظام مهندسی با راه اندازی مراکز توان افزایی به دنبال مردمی کردن امر مهارت آموزی در بخش کشاورزی است

رییس سازمان مرکزی در دیدار با رییس جدید سازمان نظام مهندسی استان چهارمحال و بختیاری:
سازمان نظام مهندسی با راه اندازی مراکز توان افزایی به دنبال مردمی کردن امر مهارت آموزی در بخش کشاورزی است

رییس سازمان مرکزی گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با راه اندازی مراکز توان افزایی به دنبال مردمی کردن امر مهارت آموزی در بخش کشاورزی با مشارکت واحدهای تولیدی و خدماتی بخص خصوصی می باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در دیدار با مهندس حبیب الله عالی، رییس جدید سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری گفت: کسب مهارت پیش نیاز اشتغال مهندسین است و مراکز مهارت آموزی و توان افزایی همکار سازمان نظام مهندسی با مشارکت در اجرای برنامه های مهارت آموزی، به اجرای سیاست توسعه اشتغال دانش مزد محوری به عنوان مهمترین نیاز بخش کشاورزی کمک می کنند.
رییس سازمان مرکزی با اشاره به مشکل کم دانشی در محیط های تولیدی، گفت: مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی به عنوان کانون های اشاعه دانش و اطلاعات کشاورزی در محیط های تولیدی، در خط مقدم جنگ با کم دانشی بوده و با استقرار در مراکز دهستان ها، خدمات مورد نیاز تولیدکنندگان را در نزدیک ترین نقطه به عرصه های تولید ارائه می نمایند.
مهندس عالی انوری در این نشست با اشاره به ضرورت همکاری سازمان استان ها برای اجرای سیاست های مورد نظر سازمان، اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان، با تکیه بر توان و ظرفیت های کارشناسان و عوامل فنی، گام های مورد نظر برای اجرای برنامه های سازمان برخواهد داشت.
وی تصریح کرد: با توجه به شرایط حاکم بر وضعیت کشاورزی و واحدهای تولیدی استان، توسعه مراکز مهارت آموزی و توان افزایی و همچنین مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی امری ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد.

ادامه مطلب...

با استقرار مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی در مراکز دهستان ها خدمات مورد نیاز کشاورزان بایستی به بهترین نحو ممکن ارائه شود

رییس سازمان مرکزی در ارتباط تصویری با رییس و نمایندگی های سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی:

با استقرار مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی در مراکز دهستان ها خدمات مورد نیاز کشاورزان بایستی به بهترین نحو ممکن ارائه شود

رییس سازمان مرکزی گفت: با استقرار مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی در مراکز دهستان ها و نزدیک ترین نقطه به عرصه های تولید، خدمات مورد نیاز کشاورزان و تولیدکنندگان بایستی به بهترین نحو و کمترین زمان ممکن ارائه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در در ارتباط تصویری با رییس و نمایندگی ها و رابطین شهرستانی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان خراسان رضوی گفت: سازمان نظام مهندسی به عنوان یک سازمان دانشی و مردمی، با بهره گیری از ظرفیت های فضای مجازی و با تکیه بر توان علمی و فنی کارشناسان خود، بایستی خدمات مورد نیاز ذینفعان و تولیدکنندگان را به بهترین شکل ممکن ارائه نماید.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی کشاورزی از طریق کمک به آسان سازی سرمایه گذاری در کشاورزی و روان سازی فرآیند صدور مجوزها، به دنبال تسهیل ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و مردمی کردن اقتصاد در بخش کشاورزی است.

شاهرخ رمضان نژاد با اشاره به مأموریت های سازمان نظام مهندسی کشاورزی برای ایفای نقش حرفه ای خود در بخش کشاورزی، تصریح کرد: انسجام بخشی به فعالیت های مهندسی کشاورزی و تقویت ارتباط اعضای با سازمان در جهت هماهنگی امور فنی و حرفه ای، یکی از اولویت های مهم سازمان نظام مهندسی می باشد.

وی گفت: امروز با اعتبار بخشی به پروانه اشتغال و امور حرفه ای در سازمان نظام مهندسی و دستگاه های اجرایی، داشتن پروانه اشتغال برای انجام فعاليت هاي مهندسي مرتبط ضروری بوده و انجام فعاليت هاي مهندسي كشاورزي از سوي اعضاي سازمان بدون پروانه اشتغال و يا پروانه اشتغال فاقد اعتبار، تخلف انتظامي محسوب می شود.

ادامه مطلب...

تماس با سازمان

نشانی : تهران - بلوار کشاورز - خیابان برادران شهید عبدالله زاده خیابان شهید شهرستمی (شقایق) پلاک 2
کدپستی : 1415631169
تلفن تماس : 9 - 02188969977
شماره فکس : 02188952146

آمار بازدید

مرکز دانلود

ثبت شکایات، انتقادات و پیشنهادات

گالری تصاویر

راهنما

جهت دسترسی به سیستم های عضویت، رتبه بندی، آموزش و صدور مجوزها به پنجره ورودی سانکا در صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید.