چاپ کردن این صفحه

نشست مشترک هیأت سوریه ای به نمایندگی از سندیکای مهندسین کشاورزی این کشور با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران در محل سالن جلسات شهید نعمتی جم برگزار شد. رمضان نژاد، رییس سازمان مرکزی در این نشست ضمن عرض خیرمقدم به هیأت سوری، اهداف و برنامه ها، مأموریت ها، فعالیت ها و ظرفیت های سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی را ارائه کرد.

رییس سازمان مرکزی گفت: هدف و رسالت اصلی سازمان نظام مهندسی در ایران، انجام فعالیت های کشاورزی بر اساس اصول فنی و مهندسی و همچنین ارتقای بهره وری بخش از طریق اشاعه دانش و اطلاعات کشاورزی در عرصه های تولید می باشد. وی افزود: سیاست اصلی سازمان نظام مهندسی راه‌اندازی، هدایت، حمایت و نظارت بر عملکرد این مراکز می‌باشد، تا با تنوع‌بخشی به ظرفیت‌های اشتغال در بخش کشاورزی و توسعه اشتغال پایدار در این بخش، زمینه ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، افزایش ضریب نفوذ دانش، ارتقاء بهره‌وری و توسعه پایدار بخش کشاورزی را فراهم کند.

رمضان نژاد ضمن ابراز خرسندی از حضور رییس و برخی از اعضای سندیکای مهندسین کشاورزی سوریه در کشور، گفت: امیدواریم این نشست، زمینه همکاری های مشترک و انتقال دانش و تجربه در زمینه های مختلف از قیبل؛ احداث شبکه های آبیاری، احداث باغات، راه اندازی و توسعه کشت های گلخانه ای و ... را فراهم نماید.

خانم دکتر راما عزیز، رییس سندیکای مهندسین کشاورزی سوریه نیز در این نشست، ضمن ابراز خرسندی از حضور هیأت در جمهوری اسلامی ایران و معرفی کلی سندیکای مهندسین کشاورزی و خدمات ارائه شده توسط این اتحادیه، ابراز امیدواری کرد با برگزاری این نشست زمینه همکاری سندیکای مهندسین کشاورزی سوریه با سازمان نظام مهندسی کشاورزی ایران و همچنین شرکت ها و تشکل های تخصصی عضو این سازمان فراهم شود.

در این نشست مقرر شد، به منظور انتقال دانش و تجربه و همچنین ترسیم نقشه راه همکاری، با انعقاد توافق نامه همکاری مشترک، زمینه های همکاری بین ایران و سوریه در زمینه های صنفی و تخصصی مربوطه دنبال شود. گفتنی است در این نشست مشترک، برخی از شرکت های دانش بنیان و مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی فعال، ظرفیت ها و فعالیت های خود را برای ایجاد زمینه های همکاری مشترک ارائه نمودند.

مهندس یزدانی، مدیرعامل شرکت آرین پردیس آتیه که در مراکز خدمات روستایی کشور فعالیت می کند، گفت: هدف اصلی مجموعه ما توسعه پایدار کشاورزی، امنیت غذایی در روستاها، اشتغال پایدار برای روستاییان و افزایش بهره وری روستایی می باشد. وی گفت: خدمات ما در سه محور تسهیلگری، آموزش و مشاوره ارائه می شود که نتیجه این خدمات، کاهش هزینه ها و افزایش درآمد روستاییان و در نتیجه افزایش بهره ری می باشد.

مهندس میربهروز غیبی، مدیرعامل شرکت تلاشگران ارتقای کیفیت تاک که مجموعه اش در خصوص گواهی محصول سالم فعالیت می کند، با اشاره به کارکردها و رسالت های مهم سازمان نظام مهندسی کشاورزی گفت: یکی از اهداف مهم این سازمان راه اندازی شرکت های بازرسی با همکاری سازمان استاندارد به منظور تولید و گواهی محصول سالم و تامین سلامت غذایی جامعه است که مجموعه تلاشگران ارتقای کیفیت تاک یکی از این شرکت ها است. غیبی گفت: ما آمادگی کامل داریم تا همکاری های دوجانبه را در زمینه آموزش های تخصصی و استانداردهای تولید محصولات سالم کشاورزی توسعه دهیم.

مهندس حسین امیر عبداللهیان، مدیرعامل شرکت خدمات کشاورزی غیردولتی دام گستران قومس، یکی دیگر از شرکت های خدمات کشاورزی غیردولتی فعال حاضر در جلسه با اشاره به ضرورت انتقال و اشاعه دانش در عرصه های تولید و کارکردهای مراکز غیردولتی، گفت: یکی از کارکردهای مهم مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی، به جربان انداختن دانش در محیط های کشاورزی و حمایت از تولید کنندگان و کشاورزان به لحاظ دانش فنی و تخصصی است که در این زمینه آمادگی خود را برای همکاری و انتقال دانش و تجریه به کشور دوست سوریه اعلام می نماییم.

مهندس طایی، مدیرعامل شرکت خدمات کشاورزی غیردولتی شبنم بارش سمیرم که در این جلسه حضور داشت، ضمن ارائه تجربه همکاری های مشترک با کشور الجزایر، گفت: مجموعه ما که در زمینه های تولید لوازم آرایشی و بهداشتی با منشاء گیاهی، تولید عرقیات، اسانس و کرم های گیاهی فعالیت می کند، آمادگی انتقال دانش فنی به کشور سوریه را دارد. طایی گفت: هدف ما تغییر نگرش روستاییان، افزایش بهره وری و راه اندازی کارگاه های خانگی و روستایی است که خود باعث اشتغال پایدار خواهد شد.

تماشاخانه تصویر