چاپ کردن این صفحه

با توجه به حضور برخی از رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها در آیین رونمایی از نظام آموزش بازرگاني با كسب و كار كشاورزي (نابکا)، روابط عمومی سازمان مرکزی نظر کارشناسی آنها را در این خصوص جویا شده است که به شرح ذیل می باشد:

مهندس کمال الدینی، رییس سازمان نظام مهندسی استان کرمان:
نظام آموزش بازرگاني با كسب و كار كشاورزي ايران می تواند ظرفیت حمایتی و توسعه ای برای تجاری سازی و توسعه کسب و کارهای کشاورزی پایدار را با الگوهای روز فراهم نماید. نظام آموزش بازرگاني می تواند از طریق پیوند و تعامل بین تولیدکنندگان و صادرکنندگان به حضور پررنگ محصولات ایرانی در بازارهای بین المللی کمک کند.

مهندس جهانتیغ، رییس سازمان نظام مهندسی استان سیستان و بلوچستان:
نظام آموزش بازرگاني نابكا با برنامه ریزی، تولید محتوا و پیاده سازی نظام آموزشی یکپارچه با تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد، بایستی با هدف راهبردی توسعه بازرگانی و کسب و کار، برای تولید ثروت در جامعه کشاورزی تلاش کند. کسب وکارهای کشاورزی و صنایع وابسته به آن یک منبع اساسی ایجاد ارزش افزوده برای محصولات اولیه کشاورزی است که نظام آموزشی نابکا می تواند به عنوان یک کاتالیزور برای توسعه زنجیره های ارزش کارآ عمل کند.

مهندس شمس آذر، رییس سازمان نظام مهندسی استان البرز:
در حوزه مشاغل خرد روستایی ارزش افزوده فراوان وجود دارد و می تواند بستر توسعه کشاورزی را فراهم کند و نادیده گرفتن این ارزش ها ما را از این فرصت محروم می کند. اگر می خواهیم بخش کشاورزی را سود آور کنیم باید تمام زنجیره تولید را با هم و یکجا ببینیم و از این جهت تجمیع صدور مجوزها به ویژه در واحدهای خرد روستایی ضروری است.

مهندس شمس آذر، رییس سازمان نظام مهندسی استان البرز:

ایجاد جذابیت در بخش کشاورزی و سوق دادن سرمایه های انسانی با دانش به این حوزه، اقدامی مهم و ضروری است و به نظر می رسد نظام آموزش بازرگاني با كسب و كار كشاورزي (نابکا) بتواند در این خصوص مؤثر باشد. در حال حاضر تولید دانش در بخش کشاورزی بسیار محدود بوده و از آنچه تولید می شود نیز استفاده بهینه نمی شود و نظام آموزشی نابکا باید در تغییر نگاه ها به حوزه کشاورزی و ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری در آن ایفای نقش نماید.


مهندس حسنی، رییس سازمان نظام مهندسی استان زنجان:
نابكا يكي از مشكلات اساسي حوزه كشاورزي كه همان عدم ارتباط توليد و بازار را نشانه گرفته است، لذا مي تواند بسيار مفيد واقع شده و ارزش افزوده بيشتري براي توليد بخش كشاورزي به ارمغان بياورد. بديهي است اين موضوع مي تواند با طراحي اپ هاي ديگري كاملتر شود.

مهندس روئین تن، رییس سازمان نظام مهندسی استان کرمانشاه:
برنامه امروز "نابكا" بسيار عالي و درخور شأن كشور و كشاورزي و بويژه سازمان نظام مهندسي كشاورزي است. خلائي كه در كشور وجود داشت و درد مزمن كشاورزي و توليد است، انشالله با اين برنامه ترميم، تكميل، تدوين و اجرايي شود.

دکتر خورشیدی، رییس سازمان نظام مهندسی استان مازندران:
نگاه تجاري به مغوله كشاورزي سبقه اي طولاني در سطح دنيا دارد و از حلقه هاي مفقوده در نظام كشاورزي ما به شمار مي رود. در حال حاضر كشاورزي عمدتا سنتي است و ورود تكنولوژي و افراد متخصص توانسته است رويكردي در راستاي افزايش بهره وري، ميزان و كيفيت توليد  در كشاورزي و محصولات آن و تنوع بخشيدن به محصولات كشاورزي ايجاد كند ولي اين حد كفايت تجاري سازي كشاورزي را نخواهد داشت. لذا بايد به دنبال تجاري سازي بخش كشاورزي پرداخت و به نظر مي رسد نظام آموزش بازرگاني و كسب و كار در كشاورزي "نابكا" مي تواند سبب ايجاد تحولي مثبت شده و به فعاليت متنوع در صنعت كشاورزي و پايداري اين صنعت و استمرار در بازاريابي و فروش بين المللي كمك كند و سازمان نظام مهندسي كشاورزي كشور با دارا بودن بيش از ٢٦٠،٠٠٠ نفر عضو در کل كشور مي تواند گردش اقتصادي و تجاري سازي آن را در استان هاي تحت پوشش به مرحله اجرائي درآورد و فعاليت آن را كيفي و اقتصادي نمايد.


مهندس ارمغان، عضور شورای مرکزی:
بيش از ٦ دهه از كشاورزي تجاري مي گذرد، اين حوزه از دانش كشاورزي به معني توليد در مقياس وسيع محصولات كشاورزي براي فروش در بازارهاي خارجي دچار ضعف بوده است. به طور كلي كشاورزي تجاري نوعي نظام توليد و بهره برداري است در صنعت كشاورزي به توليد و توزيع محصولات كشاورزي سموم گياهي و انواع بذور و فروش ماشين آلات كشاورزي و ساير موارد از جمله بازاريابي و خرده فروشي محصولات كشاورزي پرداخته مي شود.