wrapper

جدیدترین خبرها


سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران

Agricultural and Natural Resources Engineering Organization of IRAN

"سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین"

 لایه واکسینه کننده (Plant Health Booster Layer):

بسیاری از قارچ ها تحت شرایط گرم و مرطوب، بذور و حتی نهال ها را تحت تاثیر منفی و عفونت های قارچی قرار میدهند، که چنین لایه ای میتواند در زمان کاشت،  بذر  را بصورت کامل بیمه نماید. یکی از بهترین لایه های طبیعی و بیولوژیکی ، لایه ی اسپور های باسیلوس میباشد که بسیاری از آفات و بیماری ها را مهار مینماید. نکته قابل توجه اینکه اثرات مثبت این لایه ی بیولوژیکی گسترش در کل فضای خاکی کل بوده و  گیاهان موجود در آن محوطه که دچار عفونت های قارچی احتمالی هستند را تحت تاثیر کنترل و سایر محیط را از حملات قارچی واکسینه می نماید. از طرفی نوع اسپور های بکار رفته در تکنیک کوتینگ حتی در انیار مانی های طولانی مدت کیفیت عملکردی خود را بجهت نوع کوتینگ از دست نمیدهند. در کل میتوان گفت این لایه به نوعی تقویت کننده سلامت گیاه بوده و بطور چشمگیری مصرف قارچکش و علفکش را کاهش میدهد.

 

 

لایه هیومیکی (Humic Acid Layer):

تراکم ساختار خاکی یکی از مهمترین محدودیت های رشدی ریشه و در نهایت عملکرد نهایی میباشد. لایه هیومیکی همچون محافظی دورتا دور ریشه فضایی بسیار عالی را جهت رشد حداکثری ریشه ایجاد مینماید و برای بذور یک جوانه زنی مطمئن  را در پی خواهد داشت. در Coating بذر با استفاده از محلول رقیق شده هیومات قبل از لایه های مواد مغذی، آن را آغشته به محلول مذکور کرده و با این کار افزایش درصد جوانه زنی را موجب میشوند که این موضوع موجب بالا رفتن مصرف و سرعت مواد غذایی و در نهایت یک جهش رشدی فوق العاده در گیاه میگردد.

 

 

لایه شتاب دهنده های جوانه زنی (Germination accelerators Layer):

با توجه به لایه های دور تا دور بذر، در حین پروسه Coating  موادی بر روی بذر قرار میگیرند که موجب میگردندپروسه جوانه زنی بسیار سریع تر از شرایط بذور بدون پوشش اتفاق بیافتد و هیچ گونه انرژی از بذر صرف خروج از لایه ها نگردد و حتی کوچکترین احتمالی مبنی بر عدم توانایی بذر در امر جوانه زنی صورت نپذیرد.

لایه ی مواد مغذی ( Nutrient Layer):

مواد مغذی به دو گروه حداقل دو لایه ای تقسیم میشوند. ابتدا پوشش مواد مغذی شروع کننده و یا Starter که شامل درصدی مشخص شده، متناسب با نوع بذر از نیتروژن و فسفر است و لایه دیگر مواد مغذی که باز بر اساس نوع بذر ترکیبی از نیتروژن، فسفر، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، گوگرد، مس، روی، سیلیسیم، کبالت، آهن، بر، منگنز، مولیبدن و وانادیم که تمامی این عناصر علاوه بر نقش مغذی برای بذر، در نقش هایی همچون محافظتی در برابر بیماریهای قارچی، باززایی و افزایش وزن خشک و توسعه ریشه های جانبی و نیز کمک به افزایش جمعیت موجودات مهم و موثر در رشد خاکزی همچون رایزوبیوم بسیار موثر میباشند و در واقع تمامی آنها در کنار یکدیگر بعنوان یک مجموعه بسیار کامل از مواد ماکرو و میکرو از ابتدا تا انتها با بذر همراه بوده وبعنوان یک محرک رشدی بسیار ایده آل برای بذر عمل مینمایند.

 

لایه ی جاذب آب (Water Absorbing Seed Process):

کمبود منابع آبی و نیاز آبی برخی از محصولات موجب گشته تا اینگونه بذر ها از استقبال کمتری برای کشت و حمایت دولت ها قرار گیرد اما با استفاده از تکنیک کوتینگ میتوان تمام بذور با چنین نیاز آبی را به بذر های با کاهش 30 تا 50 درصدی در مصرف آب تیدیل نمود و بذوری بنام Water less  را به تولید کنندگان ارمغان داد بطوری که با لایه ی جاذب مخصوصی که در آنها بکار میرود میتواند جذب آب را تا 100 برابر در شرایط یکسان نسبت به بذور بدون کوتینگ افزایش دهد و در موقعیت های تنش کم آبی و گرما بدون هیچ مشکلی دوره رشدی خود را با کمترین مقدار ممکن ادامه دهند.

 

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 آبان 1397
برچسب‌ها
محتوای بیشتر در این بخش: « کوتینگ بذر برفک های نامرئی »

تماس با سازمان

نشانی : تهران - بلوار کشاورز - خیابان برادران شهید عبدالله زاده خیابان شهید شهرستمی (شقایق) پلاک 2
کدپستی : 1415631169
تلفن تماس : 9 - 02188969977
شماره فکس : 02188952146

آمار بازدید

مرکز دانلود

ثبت شکایات، انتقادات و پیشنهادات

گالری تصاویر

راهنما

جهت دسترسی به سیستم های عضویت، رتبه بندی، آموزش و صدور مجوزها به پنجره ورودی سانکا در صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید.