wrapper

جدیدترین خبرها


سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران

Agricultural and Natural Resources Engineering Organization of IRAN

"سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها"

دفتر امور شاغلین حرفه ای با رویکرد ارتقای جایگاه حرفه ای کارشناسان کشاورزی در سازمان شکل گرفته است

 

رییس سازمان مرکزی در شورای هماهنگی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها:

دفتر امور شاغلین حرفه ای با رویکرد ارتقای جایگاه حرفه ای کارشناسان کشاورزی در سازمان شکل گرفته است
نظام بخشي و اعتلاي حرفه هاي مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي، حفظ و حمايت از حقوق مهندسين، حفظ و حمايت از حقوق بهره مندان از خدمات حرفه اي آنان و جلوگيري از مداخله اشخاص فاقد صلاحيت حرفه اي در امور مرتبط با كشاورزي از برنامه هاي مورد نظر در دفتر امور شاغلین حرفه ای است که با رویکرد جدیدی در سازمان شکل گرفته است.

ادامه مطلب...

سازمان نظام مهندسی کشاورزی آمادگی خود را برای همکاری همه‌جانبه در بخش کشاورزی با دولت منتخب ملت اعلام می‌دارد

رییس سازمان مرکزی در شورای هماهنگی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها:

سازمان نظام مهندسی کشاورزی آمادگی خود را برای همکاری همه‌جانبه در بخش کشاورزی با دولت منتخب ملت اعلام می‌دارد

رییس سازمان مرکزی گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آمادگی کامل خود را برای همکاری همه‌جانبه در بخش کشاورزی با دولت منتخب ملت اعلام می‌دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در شورای هماهنگی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها، با اشاره به برنامه های اعلامی دولت منتخب، اظهار داشت: رفع موانع تولید، سوق دادن نقدینگی به سمت تولید، تسهیل صدور مجوزها و اشتغالزایی از برنامه ها و دغدغه های اصلی دولت منتخب می باشد و این در حالی است که سازمان نظام مهندسی کشاورزی نیز در دوره پنجم فعالیت خود، موارد مورد اشاره را به عنوان برنامه های مهم خود اعلام کرده است.
وی افزود: سازمان نظام مهندسی آمادگی کامل دارد تا با همکاری دولت منتخب، هم به تکلیف قانونی خود عمل نماید و هم دولت را در جهت رسیدن به اهداف تعیین شده کمک نماید.

ادامه مطلب...

ابلاغ تعرفه های ارائه خدمات فنی و مهندسی و صدور مجوز و پروانه واحدهای تولیدی بخش کشاورزی در سال 1400 در بخش غیردولتی

تعرفه های ارائه خدمات فنی و مهندسی و صدور مجوز و پروانه واحدهای تولیدی بخش کشاورزی در سال 1400 در بخش غیردولتی توسط وزیر جهادکشاورزی به سازمان جهاد کشاورزی استان ها، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و سازمان ها، موسسات و شرکت‌های مادر تخصصی بخش کشاورزی برای اجرا ابلاغ شد.

گفتنی است بر اساس تبصره 3 ماده (2) قانون افزایش بهرو روی بخش کشاورزی و منابع طبیعی، مراكز موضوع ماده (2) این قانون، خدمات مورد نياز توليدكنندگان و بهره‌برداران بخـش كـشاورزي بر اسـاس تعرفه‌هاي اعلامـي از سـوي وزارت جـهاد كشـاورزي انجام مي‌شود.

ادامه مطلب...

ضرورت اخذ پروانه اشتغال براي انجام فعاليت های حرفه اي در بخش کشاورزی

رییس سازمان مرکزی در بخشنامه ای، به سازمان نظام مهندسی استان ها ابلاغ کرد:

ضرورت اخذ پروانه اشتغال براي انجام فعاليت های حرفه اي در بخش کشاورزی

 

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با ارسال بخشنامه ای به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ها، الزام و ضرورت اخذ پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی براي انجام فعاليت های حرفه اي در بخش کشاورزی را ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، مطابق بخشنامه رییس سازمان مرکزی که بر اساس قانون تاسيس سازمان نظام مهندسي و در راسـتاي دسـتورالعمل نحـوه مقابلـه بـا تـرك وظـايف قـانوني مديران، ابلاغ شده است، هر گونه دخالت و انجام فعاليت هاي مهندسي توسط دانش آموختگان رشته هـاي مختلـف كشاورزي و سـاير اشـخاص مسـتلزم اخـذ پروانـه اشـتغال از سـازمان نظـام مهندسـي كشاورزي مي باشد.

در بخش دیگری از این بخشنامه آمده است: در اجراي بند (8) ماده (3) قانون تاسيس و در جهت حفظ و حمايت از حقوق اشخاص حقيقي و حقوقي كـه بـه نحوي از خدمات حرفه اي مهندسين كشاورزي بهره مند مي شوند، كليـه دانـش آموختگـان رشته های كشاورزي و منابع طبيعي فعال در واحدهاي كشاورزي، بایستی نسبت به دریافت پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی اقدام نمايند.

شایان ذکر است، در بخشنامه یاد شده، مهلت یک ماهه براي انطباق دانش آموختگان با شرايط مقـرر قانوني تعیین و اعلام شده است؛ هر گونه دخالت و انجام فعاليت هاي مهندسي موضوع ماده (7) آيين نامه قانون تاسیس، بدون داشتن پروانه اشتغال حسب مورد، تخلف يا جرم محسوب شده و در مراجع ذيربط قابل رسيدگي خواهد بود.

 

ادامه مطلب...

رییس سازمان مرکزی در جمع مدیران ستادی سازمان مرکزی:


رویکرد استقرار یک مرکز در هر دهستان موجب پایداری مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی در محیط های کشاورزی می شود

توسعه مـراكز خـدمات كشاورزي و مـنابع طبیعی غـيردولتـي به عنوان کانون‏های ارائه خدمات مورد نیاز کشاورزان و تولیدکنندگان با هدف استقرار حداقل یک مرکز در هر دهستان، موجب پایداری، کارآمدی و اثربخشی این مراکز در محیط های تولیدی و کشاورزی می شود.

ادامه مطلب...

ایفای نقش تسهیلگری مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی از  رویکردهای مهم سازمان نظام مهندسی می باشد

تسهیلگری و اجرای سیاست های بخش کشاورزی توسط مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی از رویکردهای مهم سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی است که سند دار کردن اراضی کشاورزی، هویت گذاری و پلاک کوبی دام سبک و سنگین کشور و سرشماری کشاورزی از جمله اینها می باشد.

ادامه مطلب...

عزم مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم ارتقا و اعتلای بخش کشاورزی 

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در دیدار با رییس سازمان مرکزی:

 

عزم مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم ارتقا و اعتلای بخش کشاورزی 

 

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: عزم مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم ارتقا و اعتلای جایگاه بخش کشاورزی است و پیشنهاد و یگیری تصویب طرح اصلاح قانون خرید تضمینی و ایجاد نهاد مردمی شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی و همچنین طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی در همین راستا می باشد به طوری که شورای جدید با ترکیبی از نمایندگان بخش کشاورزی در کنار نمایندگان دولت به عنوان نهادی موثر توانسته است در تعیین قیمت های محصولات اساسی بطور منصفانه عمل نماید و کشاورزان بتوانند در سیاستگذاری نیز نقش داشته باشند و مردمی کردن سیاستگذاری از مطالبات جامعه کشاورزی بود که با این طرح محقق شد، در طرح تقویت امنیت غذایی نیز سازمان توسعه تجارت کشاورزی و سرمایه گذاری با هدف حمایت و پشتیبانی ویژه از کشاورزی پیش بینی شده است. 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسلانی سنم، دکتر ذبیح‌الله اعظمی ساردوئی در دیدار با رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، ضمن تقدیر از اقدامات مؤثر انجام شده توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی به لحاظ توسعه خدمات فنی و اجرایی و بسترسازی ارائه خدمات الکترونیکی و نظارت بر امور فنی عوامل اجرایی خود، نسبت به سایر سازمان های حرفه ای، پیشگام می باشد.

 

نماینده مردم جیرفت و عبرآباد در مجلس شورای اسلامی در این دیدار، با تأکید بر ضرورت توسعه برنامه های مهارت آموزی و ارتقای توانمندی های حرفه ای دانش آموختگان کشاورزی توسط این سازمان، تصریح کرد: در راستای توسعه محصولات کشاورزی صادرات محور، موضوع تربیت رایزن های اقتصادی و بازرگانان جوان و متخصص کشاورزی امری ضروری است که سازمان نظام مهندسی بایستی مورد توجه قرار دهد.

 

رییس سازمان مرکزی در این دیدار ضمن تقدیر از اقدامات کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در ارایه طرح های مهم اخیر از جمله شورای قیمت‌گذاری و طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی گفت: این طرح ها موجبات نقش آفرینی بیشتر و موثر نمایندگان کشاورزی در برنامه ریزی ها و سیاستگذاری های کشاورزی است و سیاست قیمتی از موثرترین ابزارهای حمایتی در کشاورزی است که با مصوبه اخیر امکان اتخاذ سیاست های حمایتی فراهم شده است ودر همین مدت کوتاه از تشکیل شورا ، تصمیمات اصولی اتخاذ شده است.

 

وی اظهار داشت: طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی که کلیات آن در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، موجب اقتدار و کارآمدی بخش کشاورزی می شود

شاهرخ رمضان نژاد دانش گستری در محیط های کشاورزی را از مهمترین رسالت های این سازمان عنوان کرد و افزود: سازمان نظام مهندسی با هدف نهادسازی و تسریع جریان ورود دانش به محیط های تولیدی به عناون مقوم تولید، شبکه غیردولتی تحت عنوان مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی را راه اندازی کرده است که ضمن تسهیل امر دانش گستری، در نزدیکترین نقطه به محیط های تولید، خدمات مورد نیاز کشاورزان را ارائه می نماید.

 

شایان ذکر است در این نشست، روشن یکتا، رییس کمیسیون کشاورزی اطاق بازرگانی ایران و روسیه و مشاور رییس سازمان مرکزی، محسن افروز، مشاور رییس سازمان نظام مهندسی کشور در تولید محصولات گواهی شده و ارگانیک و نعمت محمدی، خزانه دار شورای سازمان نظام مهندسی جنوب کرمان و نماینده مراکز خدمات غیردولتی در جنوب کرمان نیز حضور داشتند.

ادامه مطلب...

مردمی کردن امر مهارت آموزی از طریق دوگانه کارکردسازی مراکز توان افزایی و مهارت آموزی میسر می باشد  

رییس سازمان مرکزی در شورای هماهنگی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها:

مردمی کردن امر مهارت آموزی از طریق دوگانه کارکردسازی مراکز توان افزایی و مهارت آموزی میسر می باشد

 

 

رییس سازمان مرکزی گفت: مردمی کردن امر مهارت آموزی در راستای مردمی کردن امور که از منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب است، از طریق دوگانه کارکردسازی مراکز توان افزایی و مهارت آموزی میسر می باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در شورای هماهنگی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها با تأکید بر ضرورت توسعه مراکز توان افزایی و مهارت آموزی اظهار داشت: اﻓﺰاﻳﺶ داﻧﺶ و ﻣﻬﺎرت در ﻣﺤﻴﻂ ﻛﺎر واﻗﻌﻲ، ﺗﻮاﻧﻤﻨﺪﺳﺎزي ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ های اﻧﺴﺎﻧﻲ و توسعه خوداشتغالی حرفه ای از اهداف مهم برنامه مهارت آموزی سازمان می باشد که بدون استفاده از منابع و بودجه دولتی در حال ارائه خدمات مهارت آموزی می باشند.

وی گفت: تقاضا محوری، متکی به بخش خصوصی منتج شدن به اشتغال پایدار رویکردهای مهم این برنامه می باشد.

شایان ذکر است در این نشست، نقش و جایگاه سازمان نظام مهندسی کشاورزی در اجرای "طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی" که کلیات آن در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد به منظور ایفای بهتر نقش سازمان در این خصوص، روسای سازمان استان ها تعامل لازم را با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان داشته باشند.

ادامه مطلب...

تبیین و تشریح سیاست ها و برنامه های سازمان نظام مهندسی کشاورزی به ذینفعان از رسالت های مهم روبط عمومی می باشد

رییس سازمان مرکزی در گردهمایی مدیران روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان ها:

تبیین و تشریح سیاست ها و برنامه های سازمان نظام مهندسی کشاورزی به ذینفعان از رسالت های مهم روبط عمومی می باشد

 

رییس سازمان مرکزی گفت: تبیین و تشریح سیاست ها و برنامه های سازمان نظام مهندسی کشاورزی به ذینفعان از رسالت های مهم روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان می باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در گردهمایی مدیران روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان ها که مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی برگزار شد، ضمن تبریک این روز به مدیران روابط عمومی سازمان استان ها، اظهار داشت: بخش قابل توجهی از پیشران و پیشگام بودن سازمان نظام مهندسی، در گرو نقش آفرینی و اثر بخشی مدیران روابط عمومی در حوزه های مختلف می باشد.

وی افزود: اجرای سیاست های تعیین شده در حوزه های مختلف سازمان اعم از سیاست های مهارت آموزی، اشتغال دانش مزد محوری و سهم بری دانش از تولید بایستی با محوریت روابط عمومی ابتدا تبیین و و تشریح و سپس توسط عوامل اجرایی سازمان مورد پیگیری و اجرا قرار گیرد.

ادامه مطلب...

سازمان نظام مهندسی کشاورزی همانند یک مددکار علمی به دنبال ایفای نقش حمایتی و پشتیبانی خود از واحدهای تولیدی است

رییس سازمان مرکزی در شورای هماهنگی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها:

سازمان نظام مهندسی کشاورزی همانند یک مددکار علمی به دنبال ایفای نقش حمایتی و پشتیبانی خود از واحدهای تولیدی است

 رییس سازمان مرکزی گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی همانند یک مددکار علمی به دنبال ایفای نقش حمایتی و پشتیبانی خود از واحدهای تولیدی از طریق اشاعه دانش و فناوری های نوین در محیط های کشاورزی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در شورای هماهنگی رؤسای سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان ها اظهار داشت: تمام همکاران ستادی  و اجرایی و عوامل فنی و اجرایی در سطح استان ها موظف هستند برای تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کارهای کشاورزی نظارت دقیق و دوره ای بر واحدهای اخذ کننده صدور مجوز را اعمال نمایند.

وی با تأکید بر اجرای ضوابط و مقررات توسط عوامل فنی تصریح کرد: عدم رعايت موازين قانوني، مقررات و نظامات دولتي، صنفي، حرفه اي، عدم رعايت شئون شغلي، سهل انگاري در انجام وظايف قانوني، اجحاف به كشاورزان، دامداران، مرتعداران و ساير مراجعان بوسيله شاغلان حرفه مهندسي كشاورزي تخلف محسوب و متخلفان با توجه به شدت و ضعف عمل ارتكابي و تعدد و تكرار آن حسب مورد، مجازات هاي محكومي تعیین شده در قانون در نظر گرفته شده است که با توجه به امکان فراهم شده در سامانه های الکترونیکی، در صورت نیاز حتما مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 رییس سازمان مرکزی با اشاره به اختیارات ارائه شده به اعضای سازمان مبنی بر استفاده از علایم و نشان های حرفه ای، گفت: بازخوردهای اخذ شده، نشان دهنده حرکت روبه جلوی سازمان نظام مهندسی در این زمینه بوده و امیدواریم با درک بیشتر اهمیت موضوع توسط اعضای سازمان، شاهد بهره گیری بیشتر از این اختیارات برای ارئه خدمات مورد نیاز تخصصی به ذینفعان باشیم.

ادامه مطلب...

سازمان نظام مهندسی کشاورزی همانند یک مددکار علمی به دنبال ایفای نقش حمایتی و پشتیبانی خود از واحدهای تولیدی است

رییس سازمان مرکزی در شورای هماهنگی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها:

سازمان نظام مهندسی کشاورزی همانند یک مددکار علمی به دنبال ایفای نقش حمایتی و پشتیبانی خود از واحدهای تولیدی است

رییس سازمان مرکزی گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی همانند یک مددکار علمی به دنبال ایفای نقش حمایتی و پشتیبانی خود از واحدهای تولیدی از طریق اشاعه دانش و فناوری های نوین در محیط های کشاورزی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در شورای هماهنگی رؤسای سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان ها اظهار داشت: تمام همکاران ستادی و اجرایی و عوامل فنی و اجرایی در سطح استان ها موظف هستند برای تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کارهای کشاورزی نظارت دقیق و دوره ای بر واحدهای اخذ کننده صدور مجوز را اعمال نمایند.

وی با تآکید بر اجرای ضوابط و مقررات توسط عوامل فنی تصریح کرد: عدم رعايت موازين قانوني، مقررات و نظامات دولتي، صنفي، حرفه اي، عدم رعايت شئون شغلي، سهل انگاري در انجام وظايف قانوني، اجحاف به كشاورزان، دامداران، مرتعداران و ساير مراجعان بوسيله شاغلان حرفه مهندسي كشاورزي تخلف محسوب و متخلفان با توجه به شدت و ضعف عمل ارتكابي و تعدد و تكرار آن حسب مورد، مجازات هاي محكومي تعیین شده در قانون در نظر گرفته شده است که با توجه به امکان فراهم شده در سامانه های الکرونیکی، در صورت نیاز حتما مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

رییس سازمان مرکزی با اشاره به اختیارات ارائه شده به اعضای سازمان مبنی بر استفاده از علایم و نشان های حرفه ای، گفت: بازخوردهای اخذ شده، نشان دهنده حرکت روبه جلوی سازمان نظام مهندسی در این زمینه بوده و امیدواریم با درک بیشتر اهمیت موضوع توسط اعضای سازمان، شاهد بهره گیری بیشتر از این اختیارات برای ارئه خدمات مورد نیاز تخصصی به ذینفعان باشیم.

ادامه مطلب...

فراهم آوری حضور کارشناسان فنی در واحدهای تولیدی با هدف پشتیبانی از تولید از برنامه های مهم سازمان نظام مهندسی است

رییس سازمان مرکزی در شورای هماهنگی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها:

فراهم آوری حضور کارشناسان فنی در واحدهای تولیدی با هدف افزایش نفوذ دانش در عرصه های کشاورزی و پشتیبانی از تولید از برنامه های مهم سازمان نظام مهندسی است

رییس سازمان مرکزی گفت: فراهم آوری حضور کارشناسان فنی در واحدهای تولیدی با هدف افزایش نفوذ دانش در عرصه های کشاورزی و پشتیبانی از تولید به عنوان مهمترین مقوله اقتصادی کشور، از برنامه های مهم سازمان نظام مهندسی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در شورای هماهنگی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها که با موضوع اقدامات سازمان در سال جهش تولید و برنامه ها در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها برگزار شد، اظهار داشت: مقوله تولید مهمترین عامل برای ایجاد و بسترسازی اشتغال در کشور بوده و در این میان تولید کشاورزی به دلیل تأمین کننده امنیت غذایی، توسعه کسب و کارهای پیش و پس از تولید و بسترسازی اشتغال در زمینه های مختلف از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد.

وی تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی به عنوان یک نهاد دانشی و با دراختیار داشتن صاحبان دانش، به دنبال تسریع جریان دانش در عرصه های تولید کشاورزی از طریق توسعه ساختارهای غیردولتی برای نفوذ دادن دانش به عنوان مقوم تولید در محیط های کشاورزی و پشتیبانی از تولید می باشد.

رییس سازمان مرکزی گفت: گزارش های دریافتی از واحدهای تولیدی حاکی از آن است که آن دسته از واحدهایی که مسؤول فنی به عنوان صاحب دانش در آن واحد حضور دارد، از جایگاه بهتری برخوردار بوده و افزایش بهره وری واحد از طریق کاهش تلفات، کاهش ضریب تبدیل و ... فراهم شده است.

شایان ذکر است در این جلسه، راهبران استانی مسؤولین فنی واحدهای تولیدی استان های اصفهان و یزد، به عنوان استان های برتر در حوزه ساماندهی مسؤولین، گزارش اقدامات خود را ارائه دادند.

همچنین در این نشست با هدف تبیین اهمیت ثبت گزارش فعالیت های مسؤولین فنی واحدهای پرورش طیور، گزارش آخرین وضعیت مسؤولین فنی واحدهای مذکور توسط راهبر ستادی ارائه شد.

 

 

ادامه مطلب...

ویژه نامه "پشتیبانان تولید کشاورزی"

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور منتشر کرد:

ویژه نامه "پشتیبانان تولید کشاورزی"

ویژه نامه "پشتیبانان تولید کشاورزی" مشتمل بر گفتگوهای اختصاصی سنم با برخی مدیران مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی برتر در مناطق مختلف کشور می باشد.

هدف این ویژه نامه معرفی مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی برتر به جامعه کشاورزی کشور و تبیین اثرات حضور آنها در عرصه های تولید و برجسته سازی و عمومیت بخشی اقدامات آنها در جامعه کشاورزی می باشد.

با عنایت به رسالت اصلی این مراکز که همان اشاعه دانش و فناوری های جدید در عرصه های تولید کشاورزی می باشد، امید است با تبیین هر چه بیشتر نقش و اثرات این مراکز، شاهد اثرپذیری بیش از پیش بخش کشاورزی از این شبکه غیردولتی و اعتلای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی باشیم.

 

دانلود ویژه نامه "پشتیبانان تولید کشاورزی"

ادامه مطلب...

بکارگیری دانش و فناوری های جدید برای پشتیبانی از تولید کشاورزی از برنامه های مهم سازمان نظام مهندسی می باشد

رییس سازمان مرکزی در نشست مشترک با شرکت دانش بنیان تولید پهپادهای غیرنظامی:
بکارگیری دانش و فناوری های جدید برای پشتیبانی از تولید کشاورزی از برنامه های مهم سازمان نظام مهندسی می باشد


رییس سازمان مرکزی گفت: بکارگیری دانش و فناوری های جدید برای پشتیبانی از تولید کشاورزی از برنامه های مهم سازمان نظام مهندسی کشاورزی می باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در نشست مشترک با شرکت دانش بنیان تولید پهپادهای غیرنظامی که در محل سازمان مرکزی برگزار شد، با اشاره به اهمیت و اثربخشی بهره گیری از دانش و فناوری های جدید در عرصه های تولید کشاورزی اظهار داشت: تولید مقوله مهم و اساسی برای کشور بوده و توسعه اقتصاد و ارزش پولی هر کشوری به تولید وابسته می باشد.
وی افزود: با توجه به اهمیت موضوع تولید، ضروری است با به خدمت گرفتن دانش و وفناوری های جدید و اشاعه کاربرد آنها در بخش کشاورزی، پشتیبانی های لازم از تولید انجام شود.
رییس سازمان مرکزی با اشاره به این که سازمان نظام مهندسی به دنبال توسعه دانش و فناوری های جدید و مهندسی سازی فرآیند تولید می باشد، تصریح کرد: شناسایی و عمومیت بخشی کاربرد فناوری های جدید در کشاورزی با مشارکت اعضای سازمان از برنامه های اولویت دار این سازمان می باشد.
وی اظهار داشت: یکی از فناوری های جدید که کاربرد فراوانی در عرصه کشاورزی دارد، پهپادها می باشند که با بکارگیری آنها در انجام عملیات کشاورزی از قبیل؛ سم پاشی، آبیاری، بذرپاشی، مه پاشی، تغذیه در استخرهای پرورش ماهی و ... ضمن کاهش هزینه های تولید، کاهش قابل در توجه در مصرف آب و سموم کشاورزی اتفاق می افتد.
رمضان نژاد با اشاره ظرفیت سازی انجام شده در این سازمان برای اشاعه دانش و توسعه فناوی های جدید، گفت: مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی به عنوان یک نهاد غیردولتی، آمادگی دارند به عنوان عوامل فروش و عرضه دانش و فناوری های جدید، زمینه عمومیت بخشی کاربرد این فناوری های جدید در بخش کشاورزی را فراهم نمایند.
شایان ذکر است در این نشست مقرر شد با تشکیل کارگروه تخصصی نسبت به هماهنگی و تسهیل استفاده از این فناوری در کشاورزی اقدامات لازم مورد پیگیری قرار گیرد.

ادامه مطلب...

سازمان نظام مهندسی با تعیین شاخص توسعه دانش کشاورزی اثربخشی خود در تسریع جریان دانش در عرصه کشاورزی را اعلام می نماید

‍ رییس سازمان مرکزی در گردهمایی مجازی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها:

سازمان نظام مهندسی با تعیین شاخص توسعه دانش کشاورزی اثربخشی خود در تسریع جریان دانش در عرصه کشاورزی را اعلام می نماید

رییس سازمان مرکزی گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی با تعیین شاخص توسعه دانش کشاورزی و ضریب نفوذ دانش اثربخشی خود در تسریع جریان دانش در عرصه های تولید کشاورزی را اعلام می نماید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در گردهمایی مجازی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها که با موضوع اقدامات در سال جهش تولید و برنامه ها در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها برگزار شد، اظهار داشت: 

وی با اشاره به نقش نهاده دانش در جهش تولید، گفت: سازمان نظام مهندسی به عنوان نهاد دانشی و با دراختیار داشتن صاحبان دانش، بخشی از جهت گیری ها و هدایت سیستم تولید کشور را بر عهده دارد به طوری که یکی از مأموریت های اصلی، جاری و ساری کردن جریان دانش در عرصه های کشاورزی می باشد.

رییس سازمان مرکزی از سرمایه های مردمی به عنوان دومین عامل مؤثر در جهش تولید یاد کرد و افزود: سازمان بایستی با تسهیل و تسریع صدور مجوز فعالیت های کشاورزی، جریان ورود سرمایه های مردمی را تسریع کرده و دروازه ورود سرمایه های مردمی به بخش کشاورزی را گسترده نماید.

شاهرخ رمضان نژاد اساسی ترین مسئله و نیاز کشور را تولید دانست و تصریح کرد: مسئولین کشور برای توسعه همه جانبه، بایستی به موضوع تولید (تولید کالا و خدمات) توجه ویژه داشته باشد.

 وی اظهار داشت: کشاورزی بستر کسب و کار بوده و هرگونه خللی در کشاورزی موجب ایجاد مشکل و اختلال در کسب و کار خواهد شد.

 رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشاورزی تصریح کرد: ما در دوره پنجم، با تدوین سند و برنامه راهبردی، سازمان را در مسیر و جریان تولید کشاورزی قرار داده و فعالیت های سازمان را کشاورزی و کشاورز محور کرده و هدف خود را علمی کردن فرآیند تولید و بهره ور کردن تولید قرار دادیم.

 رمضان نژاد دانش را به عنوان مؤثرترین عامل پشتیبانی کننده و مقوّم تولید در کشاورزی اعلام کرد و گفت: در راستای تحقق شعار سال در پشتیبانی از تولید، ضروری است توسعه مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی به عنوان شبکه غیردولتی برای انتقال و اشاعه دانش و فناوری های جدید در سطح دهستان ها به عنوان بنیادی ترین پشتیبان تولید، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و به صورت برنامه ای شفاف، عملیاتی و قابل پیگیری دنبال شود، به طوری که در پایان سال، هدف هر دهستان حداقل یک مرکز خدمات، برای پشتیبانی از تولید محقق گردد.

ادامه مطلب...

موانع ذهنی و اجتماعی اساسی ترین موانع پیش روی تولید می باشد

رییس سازمان مرکزی در دیدار نوروزی همکاران ستادی:

موانع ذهنی و اجتماعی اساسی ترین موانع پیش روی تولید می باشد


رییس سازمان مرکزی گفت: موانع ذهنی، اجتماعی و فرهنگی اساسی ترین موانع پیش روی تولید است که موانع فنی، ساختاری و قانونی حاصل موانع ذهنی می باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در دیدار نوروزی همکاران ستادی ضمن تشریح نقش و رسالت سازمان نظام مهندسی در تحقق شعار سال، اظهار داشت: اگر حمایت و پشتیبانی از تولید، تسهیل و تسریع صدور مجوزهای کسب و کار؛ باور و اعتقاد سیاستگذاران و مجریان امر باشد، ضوابط، مقررات و قوانین موازی و دست و پا گیر هرگز وضع نخواهد شد.
وی با اشاره به ضرورت هوشمندسازی امور به ویژه در شرایط کرونایی کشور، تصریح کرد: ساماندهی مسؤولین فنی واحدهای تولیدی و خدماتی با بهره گیری مطلوب از ظرفیت های فضای مجازی یکی از برنامه ها و اقدامات سازمان نظام مهندسی می باشد چرا که مهندسی سازی تولید و تجلی هوشمندسازی کشاورزی از طریق ساماندهی مسؤولین فنی واحدهای تولیدی و خدماتی اتفاق می افتد.
رییس سازمان مرکزی دانش گستری مستمر و افزایش ضریب نفوذ دانش در محیط های کشاورزی را رسالت اصلی سازمان نظام مهندسی عنوان کرد و اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی با هدف نهادسازی و تسریع جریان ورود دانش به محیط های تولیدی شبکه غیردولتی تحت عنوان مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی را راه اندازی کرده است که ضمن تسهیل امر دانش گستری، در نزدیکترین نقطه به محیط های تولید، خدمات مورد نیاز کشاورزان را ارائه می نماید.

ادامه مطلب...

دانش به عنوان مؤثرترین عامل پشتیبانی کننده و مقوّم تولید در کشاورزی است

رییس سازمان مرکزی در نامه ای به سازمان استان ها با عنوان نقش و رسالت سازمان در تحقق شعار «توليد، پشتيباني ها و مانع زدايي ها» عنوان کرد:

دانش به عنوان مؤثرترین عامل پشتیبانی کننده و مقوّم تولید در کشاورزی است

رییس سازمان مرکزی با ارسال نامه ای به رؤسای سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان ها، نقش و رسالت سازمان نظام مهندسی کشاورزی در تحقق شعار «توليد، پشتيباني ها و مانع زدايي ها» را تشریح و دانش را به عنوان مؤثرترین عامل پشتیبانی کننده و مقوّم تولید در کشاورزی اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، در نامه رییس سازمان مرکزی آمده است: به دنبال اتخاذ مواضع و ایجاد ساز و کارها و اقدامات گسترده و مؤثر این سازمان برای تحقق شعار سال های اخیر، نام گذاری سال 1400 با عنوان؛ " تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها " نیز همانند شعارهای سال های پیشین، فرصت مناسبی است که می‌تواند به تحقق جهت گیری ها، رویکردها و اهداف سازمان بیانجامد.
در بخش دیگری از این نامه با تأکید بر حمایت و پشتیبانی از کشاورزان و تولیدات کشاورزی، آمده است: در راستای تحقق شعار سال در پشتیبانی از تولید، ضروری است در اجرای برنامه های ابلاغی، توسعه مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی به عنوان نهاد و شبکه غیردولتی برای انتقال و اشاعه دانش، اطلاعات و فناوری های جدید در سطح دهستان ها به عنوان پشتیبان بنیادی تولید، بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و به صورت برنامه ای شفاف، عملیاتی و قابل پیگیری دنبال شود. به طوری که در پایان سال، هدف هر دهستان حداقل یک مرکز خدمات، برای پشتیبانی از تولید محقق گردد.
در بخش دوم نامه یاد شده با اشاره به ضرورت مانع زدایی از تولید در بخش کشاورزی، آمده است: درخصوص مانع زدایی از تولید نیز در سند راهبردی، سازمان با الهام از بیانیه گام دوم انقلاب در ارتباط با کار رونق تولید در کشور و با هدف حل هماهنگ مسایل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در بخش کشاورزی، ضمن احصاء موانع در قالب موانع ذهنی و فرهنگی، موانع فنی و ساختاری و موانع قانونی در دستیابی به اهداف کلان کشاورزی، پیش ران ها و راهکارهای مؤثر پیشنهادی خود را در جهت رفع این موانع ارائه نموده است.
بر این اساس موانع ذهنی، اجتماعی و فرهنگی اساسی ترین موانع پیش روی تولید است که موانع فنی، ساختاری و قانونی حاصل موانع ذهنی می باشد، به طوری که اگر حمایت و پشتیبانی از تولید، تسهیل و تسریع صدور مجوزهای کسب و کار، روانی و راحتی امور مربوط به تولید؛ باور و اعتقاد سیاستگذاران و مجریان امر باشد، ضوابط، مقررات، قوانین و سیاست های موازی، دست و پا گیر، محرومیت زا ومنع کننده تولید هرگز وضع نخواهد شد.

ادامه مطلب...

پیام نوروزی رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران

آغاز سال نو و عیدسعید باستانی را به حضور ملت بزرگ و با فرهنگ ایـران، از جمله کشاورزان و تولیدکنندگان و اعضای محترم سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در سراسر کشـور تبریک عرض می‌نمایم و بهروزی و شادمانی پیوسته را از خداوند منان آرزومندم‌. سال 1399 زندگانی مردم سراسر جهان و از جمله ایران متاثر از شیوع ویروس کشنده و ناشناخته "کرونا" با شرایطی کاملاً متفاوت و تجربه نشده روبرو گشت و موجب شد دنیای مجازی رنگ و بوی دیگری به خود بگیرد و بخش غیرقابل انتقال، یا به تعطیلی و تعدیل نیرو کشیده شد و یا به تعویق افتاد.

بر این اساس، سال 1399 فصل جدیدی از کار و مدیریت برای سازمان ها و نهادها و از جمله این سازمان متاثر از این شرایط بود که موفق شد با بهره‌گیری از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و استفاده از ظرفیت فضای مجازی، تمامی وظایف سازمانی و خدمات موردنظر را در قالب ساختار مجازی و نهادی هوشمند و مجهز به فناوری های ارتباطی بدون وقفه و با کارآیی و پویایی بیشتر همراه با ارتقاء ضریب دانش در کشاورزی، سرعت پاسخگویی بالا و کاهش هزینه‌ها، به ذینفعان ارائه نماید.

در این راستا با هدف نهادسازی متکی به بخش خصوصی برای انتقال و اشاعه دانش در محیط کشاورزی، مردمی کردن و به حداکثر رساندن مشارکت‌های مردمی در این حوزه با ساز و کارهایی نظیر راه اندازی مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیر دولتی؛ تقویت مهارت آموزی؛ هویت بخشی و برجسته سازی جنبه تخصصی و حرفه ای سهولت ارایه خدمات به ذینفعان، توجه ویژه به مهندسی سازی کشاورزی و توسعه زنجیره ارزش محصول و هم پیوندی نظام تولید و بازار کشاورزی؛ گسترش مناسبات سهم بری دانش از تولید به عنوان رابطه ای جدید و متناسب با شرایط بخش کشاورزی صورت گرفته و به مردمی کردن بهره‌وری کشاورزی و ارتقای ضریب نفوذ دانش در کشاورزی انجامیده که این ها بخشی از اقدامات و دستاورد های سال 1399 و در راستای اجرای شعار سال برای جهش تولید می باشد.

امید می رود با استمرار سیاست ها، برنامه ها و تعامل با صاحبان صنایع، سرمایه گذاران، کارآفرینان، بازرگانان، کشاورزان و تولیدکنندگان و دستگاهای مرتبط، توسعه و گسترش کشاورزی دانش بنیان فراهم گردد.‌

مجدد سال نو، سالروز تجدید حیات طبیعت و بهار پرطراوت را تهنیت عرض نموده و سالی سرشار از برکت و معنویت از درگاه خداوند بخشنده و مهربان برای شما مسئلت می نمایم.

 

                                                                                                                     شاهرخ رمضان نژاد

                                                                                          رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی

                                                                                                                  جمهوری اسلامی ایران

ادامه مطلب...

ویژه نامه "دانش گستران عرصه کشاورزی"

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور منتشر کرد:
ویژه نامه "دانش گستران عرصه کشاورزی"

ویژه نامه "دانش گستران عرصه کشاورزی" مشتمل بر گفتگوهای اختصاصی سنم با مسؤولین فنی برتر و کارآمد در واحدهای کشاورزی (تولیدی و خدماتی) در مناطق مختلف کشور می باشد.
هدف این ویژه نامه معرفی مسؤولین فنی برتر به جامعه کشاورزی کشور و تبیین اثرات حضور مسؤولین فنی در عرصه های تولید به معنای واقعی می باشد.
امید است با تبیین هر چه بیشتر نقش و اثرات به کارگیری مسؤولین فنی توسط سرمایه گذاران بخش کشاورزی، شاهد اثرپذیری بیش از پیش بخش کشاورزی از این عوامل فنی تولید و اعتلای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی باشیم.

ادامه مطلب...

پیام رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز مهندسی

کشاورزی فعالیتی به بلندای حیات و گستردگی جهانی از مهمترین کشف های بشر در دامنه وسیع مهندسی است که به منظور تکثیر، تکامل و ساختن برای سهولت و راحتی زندگی بشر بنا نهاده شده و در ایران قدمتی دیرین و کهن دارد.
در استمرار تلاش برای زندگی بهتر «مهندسی» در ایران در زمینه های مختلف و در جهت دستیابی به ابزارها و امکانات، توسعه و تکامل یافته است و البته حاصل تلاش این مهندسان در رشته های مختلف تمدن ساز شده است.
سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان فراگیرترین نهاد متولی جریان و دانش مهندسی در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی، مدیریت دانش مهندسی کشاورزی را از طریق صاحبان علوم کشاورزی برای ارائه خدمات و فعالیت های مهندسی بر عهده دارد و گسترش دانش و فن آوری های جدید را در عرصه های تولید و کشاورزی اقتصادی با هدف دستیابی به کشاورزیِ هوشمند، مهندسی، علمی، اقتصادی و رقابت پذیر در اولویت برنامه ها و سیاست های خود قرار داده است.

با تبریک «روز مهندسی» به جامعه مهندسی کشور به ویژه مهندسان کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و صنایع غذایی انتظار می رود با عمل به  مسئولیت علمی - اجتماعی و اخلاق حرفه ای و اهتمام به پایداری و افزایش تولیدات کشاورزی و موادغذایی، زمینه های رفاه، آرامش و آسایش جامعه فراهم شود.

 

                                                                                                                                                          شاهرخ رمضان نژاد
                                                                                                                                   رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی
                                                                                                                                                        جمهوری اسلامی ایران

ادامه مطلب...

تماس با سازمان

نشانی : تهران - بلوار کشاورز - خیابان برادران شهید عبدالله زاده خیابان شهید شهرستمی (شقایق) پلاک 2
کدپستی : 1415631169
تلفن تماس : 9 - 02188969977
شماره فکس : 02188952146

آمار بازدید

مرکز دانلود

ثبت شکایات، انتقادات و پیشنهادات

گالری تصاویر

راهنما

جهت دسترسی به سیستم های عضویت، رتبه بندی، آموزش و صدور مجوزها به پنجره ورودی سانکا در صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید.